Orlen dostanie kilka miliardów złotych pożyczki na offshore

Orlen dostanie kilka miliardów złotych pożyczki na offshore
Vestas

Spółka Baltic Power, w którą zaangażowane są Orlen i kanadyjski Northland Power, otrzyma finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na projekt zakładający budowę morskiej farmy wiatrowej.

O pożyczkę z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) w ramach działania B2.3.1. „Budowa morskich farm wiatrowych” mogli ubiegać się wszyscy inwestorzy, którzy otrzymali decyzję prezesa URE przyznającą prawo do rozliczenia ujemnego salda ze sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych realizowanych w pierwszym etapie wsparcia inwestycji w offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Po finansowanie zgłosił się jednak tylko jeden z nich – spółka Baltic Power, która realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,14 GW.

REKLAMA

Całkowita wartość projektu została określona we wniosku o unijne finansowanie na 17,89 mld zł, z czego pożyczka z KPO wyniesie 4,68 mln zł.

Umowę o udzielenie pożyczki z KPO przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego po dokonaniu oceny zdolności kredytowej i możliwości udzielenia pożyczki na warunkach rynkowych, w konsorcjum z bankami komercyjnymi, oraz po przeprowadzeniu negocjacji z wnioskodawcą w zakresie warunków pożyczkowych.

REKLAMA

Baltic Power

Pierwsza morska farma wiatrowa Orlenu ma się składać z 76 elektrowni wiatrowych Vestasa. Moc każdej z elektrowni wiatrowych wyniesie po 15 MW. Kiedy zostaną zainstalowane, będą to jedne z największych pracujących turbin wiatrowych na świecie.

Farma wiatrowa Baltic Power zajmie obszar ponad 130 km2 i będzie zlokalizowana około 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. Ilość wytwarzanej przez nią energii ma odpowiadać zużyciu energii elektrycznej w ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Na początku tego roku inwestycja Baltic Power otrzymała pozwolenie na budowę zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej. To pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów offshore realizowanych w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: Jest kolejna decyzja dla Baltic Power.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.