REKLAMA
 
REKLAMA

Onde z umowami na ponad 350 mln zł. Dotyczą budowy farmy wiatrowej

Onde z umowami na ponad 350 mln zł. Dotyczą budowy farmy wiatrowej
fot. Gramwzielone.pl

Umowa na roboty budowlane na farmie wiatrowej Drzeżewo I-III od trzech lat była informacją poufną. Kontrakt podpisany został ze spółką Eviva Drzeżewo, należącą do PAK-Polska Czysta Energia z Grupy ZE PAK.

Łączna moc budowanej na Pomorzu farmy wiatrowej Drzeżewo I-III osiągnąć ma 88 MW. Instalacja składać się będzie z 40 turbin wiatrowych.

Onde i Eviva Drzeżewo zawarły umowę na wykonanie robót budowlanych w listopadzie 2020 r., dotąd jednak była ona informacją poufną. Teraz Onde otrzymało od zamawiającego polecenie rozpoczęcia prac. Jednocześnie strony podpisały aneks do kontraktu dotyczący rozszerzenia zakresu robót i zmiany wysokości wynagrodzenia.

REKLAMA

Dzeżewo I-III

Umowa zawarta przez Onde z Evivą Drzeżewo przewiduje wykonanie kompleksowych robót budowlanych na farmie wiatrowej Dzeżewo I-III w formule BoP (wszystkie usługi z wyjątkiem turbin watrowych), w tym budowę dróg dojazdowych, placów montażowych i fundamentów turbin.

Całkowita łączna wartość kontraktu wynosi około 246 mln zł netto. Termin jego realizacji to 30 stycznia 2026 r.

Drzeżewo IV

Onde poinformowało również o podpisaniu aneksu do umowy na roboty budowlane przy budowie farmy wiatrowej Drzeżewo IV oraz poleceniu rozpoczęcia prac. Ta umowa zawarta została ze spółką Eviva Lębork, również należącej do PAK-Polska Czysta Energia.

Łączna moc instalacji Drzeżewo IV, która składać się będzie z 23 turbin wiatrowych, to 50,6 MW. Zakres prac Onde przy tej farmie wiatrowej obejmuje wykonanie robót budowlanych w formule BoP, łącznie z budową dróg dojazdowych, placów montażowych, fundamentów turbin, linii wysokiego i średniego napięcia oraz stacji elektroenergetycznej 30/110 kV.

Wartość tego kontraktu wynosi około 111 mln zł, termin wykonania również ustalono na 30 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Jak podaje Onde, łącznie kontrakty na roboty budowlane na farmie Drzeżewo I-IV są jednym z większych pod względem finansowym kontraktów w historii spółki, a największym w obszarze realizacji farm wiatrowych.

To też dla nas symboliczny moment, bo inwestycją w Drzeżewie przekraczamy liczbę 100 farm wiatrowych realizowanych przez Onde. W tym roku osiągnęliśmy 4 GW mocy zainstalowanej na wszystkich naszych projektach OZE i nie zwalniamy tempa. Co jest dla nas bardzo ważne, to kolejny duży kontrakt realizowany dla ZE PAK, jednego z liderów transformacji energetycznej w Polsce. W tej chwili budujemy dla tego inwestora farmę wiatrową w Człuchowie, na którą składają się m.in. 33 turbiny o łącznej mocy około 72,6 MW – mówi mówi Piotr Gutowski, wiceprezes Onde SA.

Turbiny Vestasa

Za dostawę, instalację i uruchomienie 63 turbin wiatrowych w projektach Drzeżewo odpowiadać będzie duński Vestas. O zawarciu umowy z producentem z Danii poinformował Cyfrowy Polsat należący do Grupy ZE PAK. Kontrakt obejmuje także umowę serwisową obejmującą prace serwisowe i gwarancję dyspozycyjności turbin przez 15 lat od dnia uruchomienia.

Cyfrowy Polsat ustanowił na rzecz Vestasa zabezpieczenie w formie poręczenia wykonania zobowiązań Evivy wynikających z umowy dostawy i instalacji turbin w wysokości do 180 mln euro.

Przejęcie projektu Drzeżewo przez ZE PAK

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza grupa energetyczna ZE PAK nabyła projekt farmy wiatrowej Drzeżewo od holenderskiego inwestora Polish Wind Holdings. Konkretnie zakup został zrealizowany przez należącą do ZE PAK spółkę PAK-Polska Czysta Energia, która w tym roku wykupiła spółkę celową Eviva Drzeżewo, w ubiegłym natomiast przejęła Evivę Lębork.

Farma wiatrowa powstanie na terenie gmin Główczyce, Damnica i Potęgowo w powiecie słupskim.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA