ZE PAK kupił duży projekt wiatrowy

ZE PAK kupił duży projekt wiatrowy
Unsplash

Grupa energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza wchodzi w nową, dużą inwestycję wiatrową. Po zrealizowaniu wszystkich przejętych w ostatnich dwóch latach projektów ZE PAK stanie się jednym z większych producentów energii wiatrowej w kraju.

Należąca do ZE PAK spółka PAK-Polska Czysta Energia z siedzibą w Koninie nabyła od holenderskiego inwestora Polish Wind Holdings spółkę celową Eviva Drzeżewo rozwijającą projekt farmy wiatrowej na terenie gmin Główczyce, Damnica i Potęgowo w powiecie słupskim.

Projekt przewiduje budowę farmy wiatrowej o mocy 88 MW, która ma produkować rocznie około 240 GWh energii elektrycznej. Projekt ma komplet pozwoleń administracyjno-prawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych.

REKLAMA

Przewidywany termin uruchomienia przedsięwzięcia to czwarty kwartał 2025 roku. Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją tej inwestycji ZE PAK szacuje na około 920 mln zł.

PAK-PCE sfinansuje realizację tego projektu m.in. dzięki uzyskanej pożyczce do 99 mln zł, która została przyznana przez Cyfrowy Polsat SA.

Inwestycje wiatrowe ZE PAK

To kolejna inwestycja wiatrowa w portfelu ZE PAK. Pod koniec ubiegłego roku PAK-PCE kupiła 100 proc. udziałów spółki rozwijającej inwestycję wiatrową, której koszt został oszacowany na 17 mln euro.

REKLAMA

Chodzi o farmę wiatrową na terenie gminy Dobra w województwie wielkopolskim. Instalacja składać się będzie z dwóch turbin wiatrowych o łącznej mocy 7,8 MW. Według szacunków warunki wietrzne w tym regionie pozwalają na roczne wyprodukowanie przez farmę energii elektrycznej w ilości około 24 GWh.

Natomiast w połowie ubiegłego roku ZE PAK informował o przejęciu 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym firmy Great Wind realizującej projekt farmy wiatrowej w Człuchowie na Pomorzu. Ta instalacja ma się składać z 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Wolumen energii elektrycznej uzyskiwanej z farmy szacowany jest na 230 GWh w skali roku.

Na zakup i postawienie farmy wiatrowej w Człuchowie w województwie pomorskim spółka PAK PCE przeznaczyła około 725 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia instalacji to najpóźniej trzeci kwartał 2024 roku.

Jeszcze wcześniej ZE PAK kupił dwa projekty farm wiatrowych w Wielkopolsce: Kazimierz Biskupi oraz Miłosław. Pierwsza farma ma wytwarzać około 60 GWh energii elektrycznej rocznie, druga – około 38 GWh. Obie mają być uruchomione w trzecim kwartale 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.