Elektrownia wiatrowa zatrzymała rosyjskiego drona

Elektrownia wiatrowa zatrzymała rosyjskiego drona
Policja Narodowa Ukrainy

Łopata elektrowni wiatrowej zatrzymała jednego z dronów typu Shahed, wykorzystywanych przez Rosjan do ataków w Ukrainie.

Rosyjskiego drona zatrzymała elektrownia wiatrowa na jednej z farm wiatrowych znajdujących się na terenie obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. Elementy drona z ładunkiem wybuchowym wbiły się w łopatę turbiny wiatrowej. Nie doszło do detonacji ładunku wybuchowego i większego uszkodzenia elektrowni wiatrowej.

Saperzy z jednostki policyjnej, korzystając z dźwigu, zdemontowali pozostałości droga na wysokości około 55 metrów nad ziemią. Następnie zdetonowali je w pobliżu farmy wiatrowej. Ukraińska policja, która poinformowała o zdarzeniu, nie przekazała, o jaką farmę wiatrową chodzi ani kto jest jej właścicielem.

REKLAMA
REKLAMA

Na początku tego roku jedna z farm wiatrowych w Ukrainie została uszkodzona na skutek rosyjskiego ataku. Chodzi o położoną niedaleko Odessy farmę wiatrową, którą wybudował brytyjski deweloper Elementum Energy i która obecnie należy do londyńskiego funduszu VR Capital. Wiadomo, że w wyniku uderzenia dronami na pewno zawaliła się wówczas jedna z wyprodukowanych przez GE turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 5,5 MW.

W regionie Mikołajowa – mimo stosunkowo niewielkiej odległości od frontu – w ubiegłym roku trwała budowa jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Europie o docelowej mocy 500 MW. Inwestorem jest ukraińska grupa energetyczna DTEK. Wiosną 2023 r. zakończono budowę pierwszego etapu o mocy 114 MW, w którym wykorzystano 19 turbin wiatrowych Vestasa o jednostkowej mocy 6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.