Siemens: morska energia wiatrowa za 80 EUR/MWh już za 10 lat

Siemens: morska energia wiatrowa za 80 EUR/MWh już za 10 lat
Fot. Siemens

Zdaniem ekspertów Siemensa, największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych przeznaczonych do pracy na morzu, koszty produkcji energii z morskich farm wiatrowych spadną poniżej 80 euro za megawatogodzinę już w perspektywie roku 2025.

Koszty produkcji energii z morskich farm wiatrowych już teraz wyraźnie spadają. Ostatnio w branży offshore coraz częściej mówi się o koszcie energii z morskich farm wiatrowych poniżej 100 EUR/MWh.

Jak wynika z komunikatu wystosowanego wczoraj przez Siemensa, w przypadku farm wiatrowych na morzu powstających około roku 2025, energia z nich ma kosztować w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) nawet poniżej 80 EUR/MWh, przy czym ta wartość ma obejmować koszty przyłączenia morskich farm wiatrowych do znajdującej się na lądzie sieci energetycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Siemens informuje, że jego celem na rok 2020 jest zredukowanie kosztu produkcji energii z offshore poniżej 100 EUR/MWh, przy czym niemiecka firma zapewnia, że zrealizowała już 72 proc. tego celu, a przyczynić się do tego miało przede wszystkim wdrożenie nowych technologii turbin i przyłączenia do sieci, a także efektywniejszych sposobów serwisowania i lepszej logistyki.

Siemens dodaje, że dalsza redukcja LCOE po roku 2020 – o 20 EUR/MWh – będzie efektem wdrożenia nowych generacji turbin i fundamentów. Niemiecka firma buduje nowe typy fundamentów, które mają zostać przetestowane w uruchomionej w przyszłym roku pilotażowej instalacji, która powstanie w Danii.

Siemens to największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych. Dostarczone przez niego morskie wiatraki stanowią ponad 60 proc. globalnego potencjału zainstalowanego w morskiej energetyce wiatrowej. Tylko w ubiegłym roku Siemens dostarczył na realizowane w Europie projekty offshore elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,816 GW. Wyprzedził w tym względzie firmy Adwen (550 MW), MHI Vestas (392 MW) oraz Senvion (271 MW).

gramwzielone.pl