Gigantyczne turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Danii

Gigantyczne turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Danii
Fot. Siemens

U wybrzeży Danii powstanie morska farma wiatrowa o mocy 28 MW. Wrażenia nie robi łączny potencjał planowanych elektrowni wiatrowych, jednak warta uwagi zwłaszcza w kontekście ograniczania kosztów morskiej energetyki wiatrowej jest ich jednostkowa moc. Projekt realizowany przy wsparciu duńskiego rządu będzie się składać z jednych z największych na świecie turbin wiatrowych.

Deweloper projektu o nazwie Nissum Bredning Vind zabezpieczył sobie warunki sprzedaży energii na podstawie przeprowadzonej w tym roku aukcji. Teraz podjęto finalną decyzję inwestycyjną. Projekt realizują firmy Nissum Bredning Vindmolelaug i Jysk Energi.

Duńska agencja energetyczna DEA, która przeprowadziła aukcję, zapewnia, że zastosowanie ogromnych turbin przełoży się na ograniczenie kosztów zarówno na poziomie inwestycyjnym jak i operacyjnym. 

REKLAMA

Na morskiej farmie wiatrowej Nissum Bredning Vind zostaną wykorzystane jedne z największych na świecie turbin wiatrowych Siemensa, bezprzekładniowy model SWT-7.0-154, który w warunkach pracy na morzu ma pozwalać na wytworzenie w ciągu roku średnio około 32 mln kWh czystej energii, co pozwoli zaspokoić potrzeby 7 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz nowych turbin, Siemens zastosuje w projekcie nowe technologie w zakresie okablowania, a także fundamentów, które dotychczas stanowiły około 20-30 proc. całkowitych kosztów budowy morskich farm wiatrowych. 

REKLAMA

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Nissum Bredning Vind zaplanowano na III kwartał przyszłego roku. W ciągu pierwszych 10 lat jej funkcjonowania za sprzedaż energii będzie przysługiwać taryfa gwarantowana w wysokości ok. 0,09 EUR/kWh. 

Prototyp turbiny Siemensa o mocy 7 MW został zainstalowany, na razie na lądzie, w celu testów w duńskim Østerild.

Siemens informuje, że większość elementów wykorzystanych do budowy 7-megawatowej turbiny pochodzi ze sprawdzonej konstrukcji SWT-6.0-154, w tym także wirnik o wyjątkowo dużej średnicy 154 metrów.

Niemiecki producent zapewnia, że sprawność rocznego wytworzenia energii w turbinie SWT-7.0-154 wzrosła o 10 procent w stosunku do modelu SWT-6.0-154, przy porównywalnych kosztach operacyjnych. Siemens zapewnia, że nowa zmieniona technologia instalacji elektrycznej, zastosowana w turbinie, pozwala poprawić kompensację mocy biernej oraz zwiększa stabilność sieci.

Siemens ma już kontrakt na dostawę turbin SWT-7.0-154 na ogromną morską farmę wiatrową, która ma powstać w 2020 r. u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Projekt o nazwie East Anglia One ma się składać ze 102 turbin wiatrowych o łącznej mocy 714 MW. Ta inwestycja jest realizowana przez ScottishPower Renewables – spółkę należącą do hiszpańskiego koncernu Iberdrola. 

gramwzielone.pl