Skandal w Vestas: CFO firmy chciał sprzedać chińskie turbiny

Skandal w Vestas: CFO firmy chciał sprzedać chińskie turbiny
Vestas V126-3MW, foto: Vestas press

{więcej}Globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych oskarżył swojego byłego CFO o zawarcie dwóch kontraktów w Indiach – bez wiedzy kierownictwa firmy. Wartość obu transakcji to 18,9 mln euro. 

Były szef operacji finansowych w Vestas Henrik Noerremark bez wiedzy szefów duńskiego koncernu zawarł porozumienie z hinduskim inwestorem, w ramach którego miał on otrzymać finansowanie w wysokości 4,4 mln €. Druga sprawa dotyczy projektu farmy wiatrowej, której deweloper miał otrzymać od Vestas finansowanie w wysokości 14,5 mln €. Jak informują duńskie media, inwestor nie był w stanie odpowiedzieć Vestas, jakie zamówienia miał otrzymać duński producent w zamian za przyznane finansowanie, a – jak informuje portal Recharge – Noerremark chciał kupić od chińskiego producenta określoną liczbę turbin, które miały zostać wykorzystane w projekcie realizowanej w Indiach farmy wiatrowej o mocy 100 MW. 

REKLAMA

W odpowiedzi na ujawnione informacje szef Vestas Ditlev Engel poinformował, że działania Noerremarka były realizowane bez wiedzy kierownictwa Vestas, które zatwierdza wszystkie kontrakty dotyczące projektów o mocy powyżej 10 MW. Engel przekazał dostęp do swojego komputera i skrzynki pocztowej specjalnie powołanemu zespołowi audytorów z PriceWaterHouse Coopers, a w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że dowiedział się o działaniach byłego CFO Vestas już po jego zwolnieniu, co nastąpiło w lutym ubiegłego roku, po tym jak okazało się, że duńska firma w I kwartale 2012 r. zanotowała stratę w wysokości 225 mln €. Norremark pełnił funkcję CFO Vestas przez 9 lat. 

REKLAMA

Vestas poinformował media o całej sprawie dopiero kilka dni temu, jednak mające wyjaśnić ją śledztwo toczy się już od grudnia 2012 r. Vestas oświadczył, że wcześniej nie informował o sprawie ze względu na prowadzone śledztwo. Straty spowodowane działaniami Norremarka Vestas wycenia na 19,8 mln € i chce nimi obarczyć byłego CFO. 

Vestas to największy na świecie producent elektrowni wiatrowych. Na całym świecie zatrudnia ponad 17 tysięcy pracowników. 
gramwzielone.pl