SOLSUM MAX EVO: Magazyny energii dla domów i firm

SOLSUM MAX EVO: Magazyny energii dla domów i firm
Solsum

Według ostatnich danych na początku października 2020 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 2682,7 MW. Oznacza to, że do końca 2020 roku w Polsce zostanie przekroczona moc 3 GW.

W naszym kraju ponad 98 proc. instalacji stanowią instalacje fotowoltaiczne sieciowe (on-grid). Wraz ze wzrostem generowanej energii, słabą jakością sieci w wielu miejscach, a także przerwami w zasilaniu, rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające magazynować nadwyżki produkowanej energii oraz zapewniać ciągłość i jakość zasilania (zasilanie gwarantowane) odbiorników domowych jak i w firmach.

Już od 2012 roku projektujemy i dostarczamy kompletne systemy PV i magazyny energii. W SOLSUM ciągle kreujemy nowe trendy. Dla przykładu, w 2012 roku wprowadziliśmy nowoczesne systemy magazynowania energii SOLSUM MAX, a także jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy na rynek moduły w technologii Half Cut i PERC.

REKLAMA

Największy system magazynowania energii w Polsce w technologii litowo-jonowej połączony z farmą fotowoltaiczną, jak również pierwsze w Polsce uruchomienie systemu Tesla PowerWall – to także realizacje SOLSUM. 

Zrealizowaliśmy także innowacyjne systemy magazynowania dla potrzeb uczelni wyższych w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych i praktycznych warsztatów, w 2020 roku uruchomiliśmy komercyjny system magazynowania w technologii litowo-jonowej o pojemności130 kWh w połączeniu z fotowoltaiką, a także zbudowaliśmy pierwszy w Polsce firmowy obiekt niezależny energetycznie, m.in. dzięki zastosowaniu magazynów energii.

Naturalną kontynuacją jest wprowadzenie kolejnej odsłony systemów magazynowania SOLSUM MAX EVO, który zapewnia jeszcze większość gęstość energii, wyższą sprawność i możliwość modułowej rozbudowy, a także najszybszy czas przełączenia w razie awarii / zaniku zasilania z sieci, zapewniając bezprzerwową pracę.

System SOLSUM MAX EVO może współpracować zarówno w nowymi jak i istniejącymi systemami  fotowoltaicznymi, które są podłączone do sieci.

Rosnącą popularność tego typu systemów potęguje fakt, że ze względu na postęp technologii jak i skalę zamówień systemy tego typu w ostatnich latach zanotowały znaczny spadek cen.  

Z uwagi na to, że profil zużycia energii wynikający ze stylu życia czy prowadzonej działalności, jak i rodzaju odbiorników i pracy w trybie back-up jest różni się w zależności od obiektu.

Na etapie projektowym upewniamy się, że rozwiązanie jest dobrane odpowiednio do indywidualnych potrzeb obiorcy, a także pomagamy w doborze odpowiedniej technologii i trybów pracy fotowoltaiki z magazynem energii.

Przedstawiamy akumulatory litowo-jonowe nowej generacji. Dzięki zastosowaniu falownika hybrydowego mamy także możliwość rozbudowy istniejących systemów fotowoltaicznych o magazyn energii.

System magazynowania energii może spełniać 4 główne funkcje:

1. Tryb hybrydowy i stabilizacja sieci – zapewnia działanie instalacji fotowoltaicznej w trybie on-grid (podłączonej do sieci publicznej), a w przypadku awarii sieci lub pogorszenia się jej parametrów (napięcie, częstotliwość), przełączenie w niezauważalnym dla odbiorników czasie 10 ms  i zasilanie odbiorników domowych/firmowych oraz możliwość ładowania akumulatorów z fotowoltaiki.

2. Tryb off-grid – zasilanie wszystkich odbiorników domowych lub wydzielonych obwodów z paneli fotowoltaicznych oraz z energii zgromadzonej w akumulatorach, a w awaryjnych przypadkach wspomaganie innymi źródłami (turbina wiatrowa, agregat).

REKLAMA

3. Dodatkowe oszczędności – zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii nawet do 85 proc. Oznacza to, że nadwyżka energii zamiast trafiać do sieci publicznej jest magazynowana w akumulatorach do późniejszego wykorzystania np. w nocy, przez co zyskujemy 20-30% ze względu na rozliczanie z operatorem w systemie opustów. 

4. Peak Shaving – ładowanie baterii w niskiej taryfie (noc) i wykorzystywanie jej w okresie szczytu, kiedy energia elektryczna jest bardzo droga (wysoka taryfa).

Najważniejsze zalety SOLSUM MAX EVO:

 • Czas przełączania na zasilanie z baterii w razie awarii sieci trwa poniżej 10ms (milisekund)
 • Tryb off-grid oraz UPS
 • Możliwość doładowania baterii prądem z sieci w niskiej taryfie
 • Wysokonapięciowe połączenie szeregowe i sprawność do 96%
 • Gwarancja baterii 10 lat, żywotność do 25 lat (powyżej 6000 cykli)
 • W systemach domowych możliwość rozbudowy w dowolnym momencie i skalowania do 65kWh dzięki czemu możemy dopasować rozwiązania do indywidualnego zapotrzebowania na energię i moc. W systemach komercyjnych pojemność może wynosić nawet 2MWh
 • Dzięki wysokiej gęstości energii akumulatory zajmują mniej miejsca przy tej samej pojemności niż w poprzedniej generacji,
 • Baterie mogą pracować także w niskich temperaturach do -15 oC
 • Bateria pozbawiona kobaltu – maksymalne bezpieczeństwo
 • Wysoka moc wyjściowa, dla rozwiązań domowych rozładowanie mocą do 10kW dla komercyjnych do 1MW
 • Aplikacje: domy, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa, aplikacje komercyjne
 • Profesjonalny, indywidualny projekt instalacji z rozwiązaniami dopasowanymi do potrzeb
 • 8 lat doświadczenia w konfiguracji i montażu systemów magazynowania energii.

Systemy fotowoltaiczne SOLSUM wraz z magazynami energii sprawdziły się w najbardziej ekstremalnych i wymagających warunkach m.in. w obiektach schronisk Górskich w Tatrach Wysokich, Beskidzie Sądeckim, na szczytach Karkonoszy, a także w wielu budynkach mieszkalnych oraz firmach na terenie całej Polski.

Przykłady realizacji:

 

Więcej realizacji pod linkiem: https://solsum.pl/realizacje/

 

Więcej informacji:

solsum.pl

biuro@solsum.pl

665 778 500

 

artykuł sponsorowany