Pod Wrocławiem powstaje największa fabryka baterii na świecie

Pod Wrocławiem powstaje największa fabryka baterii na świecie
ARP S.A.

Koreański LG Chem uruchomi pod Wrocławiem kolejne hale, w których będą produkowane baterie litowo-jonowe. Agencja Rozwoju Przemysłu, która przyznała grant na tę inwestycję, zapewnia, że będzie to największa tego rodzaju fabryka na świecie.

W ubiegłym tygodniu prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Cezariusz Lesisz wręczył prezesowi LG Energy Solution, Sukwon Choi, decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki baterii powstającej na terenie podwrocławskiej gminy Kobierzyce.

Całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro, a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy osób.

REKLAMA

Po zakończeniu czwartego etapu inwestycji na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, mająca zaspokajać, według szacunków ARP, około 60 procent obecnego zapotrzebowania na baterie do samochodów elektrycznych w Europie.

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów baterii w Polsce w roku 2016. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku, a trzeci ruszył wiosną 2019 r. i ma zakończyć się pod koniec roku 2021.

Równolegle w sierpniu 2020 roku koreańska firma złożyła aplikację o wsparcie czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach.

Jednocześnie w sierpniu ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie mające wykazać zasadność pomoc publicznej, którą polski rząd przyznał na budowę wielkiej fabryki baterii litowo-jonowych pod Wrocławiem. 

REKLAMA

W komunikacie na ten temat KE wskazywała, że w 2017 roku LG Chem zdecydował przeznaczyć na rozwój produkcji ogniw i baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych na Dolnym Śląsku, w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, w sumie ponad 1 mld euro.

Komisja podała, że jej wątpliwości na temat pomocy publicznej od polskiego rządu dla LG Chem są związane z tym, czy była ona rzeczywiście konieczna i czy bez niej Koreańczycy nie zdecydowaliby się na rozwój fabryki baterii pod Wrocławiem.

W 2019 roku polski rząd notyfikował w Brukseli plany przyznania pomocy publicznej dla LG Chem w ramach instrumentów wartych w sumie 95 mln euro. W tym samym roku KE zatwierdziła przyznaną przez Warszawę pomoc inwestycyjną w wysokości 36 mln euro dla inwestycji, której całkowity koszt miał wynieść 325 mln euro.

Na początku 2020 roku Komisja Europejska zatwierdziła część pakietu pomocowego przyznanego przez polski rząd inwestorowi LG. Bruksela podkreślała wówczas, że przyznanie pomocy publicznej dla tego projektu dopuszcza unijne prawo jako dla inwestycji wspierającej rozwój gospodarczy w mniej rozwiniętych regionach Unii Europejskiej.

Z kolei w marcu 2020 roku Europejski Bank Inwestycyjny poinformował o przyznaniu kredytów w wysokości 480 mln euro na rozbudowę fabryki baterii LG pod Wrocławiem.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.