Niemcy testowali domowe magazyny energii. Które najlepsze?

Niemcy testowali domowe magazyny energii. Które najlepsze?
Sonnen

Berliński uniwersytet HTW Berlin przeprowadził badanie bateryjnych magazynów energii przeznaczonych do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi.

HTW Berlin odnotowuje, że wyraźnie rośnie nie tylko liczba bateryjnych magazynów energii montowanych w Niemczech. Wzrasta również ich efektywność, co eksperci z berlińskiej uczelni tłumaczą wdrażanymi innowacjami – w tym zastosowaniem półprzewodników z węglika krzemu.

W efekcie wynik uzyskany przez zwycięzcę ubiegłorocznej, trzeciej edycji badania efektywności magazynów energii, które cyklicznie prowadzi berlińska uczelnia, w najnowszym badaniu został przekroczony przez dwa urządzenia.

REKLAMA

W czwartej edycji badania bateryjnych magazynów energii finansowanego ze środków niemieckiego rządu sprawdzono działanie 20 magazynów energii dostarczonych przez 15 producentów. Dwóch z nich wzięło udział w teście anonimowo.

Badania prowadzono dla dwóch grup magazynów – mających obsługiwać instalacje fotowoltaiczne o mocy 5 kWp i 10 kWp. Do pierwszej grupy zakwalifikowano magazyny o maksymalnej pojemności 8 kWh, a pojemność urządzeń w drugiej grupie mogła wynieść najwyżej 16 kWh. Sprawdzono odpowiednio 8 i 13 urządzeń (w tym jedno zakwalifikowano do obu kategorii).

Zwycięzcą w pierwszej grupie okazał się magazyn BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 współpracujący z hybrydowym falownikiem Fronius Primo GEN24 6.0 Plus.

W drugiej grupie najlepsze parametry uzyskał magazyn Power Storage DC 10.0 dostarczony przez producenta RCT Power, który ustanowił rekord wydajności w dotychczasowej historii testów prowadzonych przez berlińską uczelnię (95,1 proc.).

W sumie HTW Berlin uznał jako bardzo dobrą wydajność 13 z 20 przebadanych urządzeń.

REKLAMA

Wyniki badania efektywności magazynów energii w 2021 r. Źródło: HTW Berlin.

Szczegółowe wyniki badania są dostępne w prezentacji HTW Berlin dostępnej w j. angielskim pod tym linkiem.

W ubiegłym roku w Niemczech sprzedano ponad 100 tys. urządzeń do gromadzenia energii elektrycznej w domach. W efekcie łączna liczba takich urządzeń za naszą zachodnią granicą zbliżyła się do 300 tysięcy.

Według niemieckiego stowarzyszenia branżowego Bundesverband Energiespeicher (BVES) łączna pojemność magazynów energii w niemieckich domach na koniec 2020 r. miała wynosić 2,3 GWh. Taka ilość energii – jak szacuje BVES – pozwoliłaby na okrążenie samochodem elektrycznym Ziemi około 170 razy.

BVES podaje, że o ile jeszcze w 2015 r. w Niemczech działało 31 tys. domowych magazynów energii elektrycznej, to na koniec 2019 r. ich liczba wzrosła do 185 tys., a na koniec ubiegłego roku wynosiła już 285 tys. (wcześniej stowarzyszenie branży solarnej BSW szacowało liczbę instalacji domowych magazynów w Niemczech w 2020 r. na 88 tys., a ich łączny wolumen na koniec ub. r. na 270 tys.).

BVES wylicza, że w ubiegłym roku około 70 proc. inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne było realizowanych od razu z magazynami energii.

W 2020 roku wzrosła średnia pojemność magazynów instalowanych w niemieckich domach – z 8 kWh w 2019 roku do 8,5 kWh.

Na rozwoju niemieckiego rynku domowych magazynów energii najbardziej korzysta wywodzący się z Bawarii producent Sonnen, którego rynkowy udział w pierwszej połowie 2020 r. przekroczył 1/5, co oznacza, że niemiecki producent sprzedał w tym czasie około 9,6 tys. magazynów. 

Jaki udział w niemieckim rynku mają inni producenci domowych magazynów energii? Więcej na ten temat w artykule: Te magazyny energii najczęściej kupują niemieccy prosumenci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.