REKLAMA
 
REKLAMA

Minutor Energia coraz bliżej wejścia na rynek mocy

Minutor Energia coraz bliżej wejścia na rynek mocy
Zbisław Lasek. Fot. Minutor Energia

Spółka zależna notowanej na rynku NewConnect spółki Minutor Energia – MTR FARM PV2 – podpisała umowę cesji wstępnej certyfikacji magazynu energii o mocy do 8 MW i pojemności do 32 MWh. Ma to umożliwić jego zgłoszenie jeszcze w tym roku do aukcji głównej na rynku mocy.

Strategia spółki Minutor Energia zakłada rozwijanie m.in. wielkoskalowych magazynów energii. Umowa podpisana 11 maja br. z NRG Development to – jak podaje firma – milowy krok w stronę rynku mocy.

Kontrakt oprócz cesji obejmuje też wykonanie przez NRG Development projektu budowlanego dla magazynu energii, który powstanie na terenie województwa śląskiego, uzyskanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Certyfikacja rok wcześniej

Zawarcie umowy ma przyspieszyć o rok proces certyfikacji wielkoskalowego magazynu energii i umożliwić szybsze wejście na rynek mocy.

Naszym zamiarem jest wybudowanie wielkoskalowego magazynu energii, dzięki któremu Minutor Energia uzyska dwa stabilne źródła przychodów. Będą one wynikały z obecności na rynku mocy oraz handlu energią elektryczną. Podpisanie umowy obejmującej cesję wstępnej certyfikacji magazynu energii pozwoli nam jeszcze w tym roku uczestniczyć w aukcji głównej na rynku mocy – zapowiada Zbisław Lasek, prezes Minutora Energii.

Grupa NRG Project specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu magazynowania energii dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W swoich magazynach korzysta z polskich systemów EMS i Scada, przekształtników dwukierunkowych i obudów. W przyszłym roku firma zamierza do swojej oferty dołączyć ogniwa produkowane w Europie.

REKLAMA

Cel: wzmocnić polską produkcję i bezpieczeństwo dostaw

Kilka lat temu NRG Project jako jedna z pierwszych firm w Polsce zajęła się rozwojem magazynów energii. Teraz w utworzeniu grupy producentów takich urządzeń widzi szansę na zbudowanie przewagi w zakresie dostaw.

Współpraca z Minutorem Energia to dobry krok, który jest zgodny ze strategią grupy NRG Project, zakładającej rozwój polskich producentów systemów magazynowania energii dla OZE. Docelowo pozwoli nam ona budować polską przeciwwagę konkurencyjną na rynku europejskim dla rozwiązań azjatyckich. Bardzo mnie to cieszy, że Minutor Energia jest jedną z tych firm, które faktycznie stawiają na rodzime produkty i rozwijają polską myśl technologiczną – mówi Kamil Talar, wiceprezes NRG Development.

Duże magazyny energii zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w krajowym systemie elektroenergetycznym. Urząd Regulacji Energetyki prognozuje, że mimo stałego wzrostu mocy zainstalowanej w systemie dzięki OZE w najbliższych 15 latach dojdzie do spadku mocy dyspozycyjnej. Wielkoskalowe magazyny energii mogą odciążyć sieć elektroenergetyczną i zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii.

Spółka Minutor Energia w sierpniu zeszłego roku ogłosiła uruchomienie produkcji swojego magazynu energii – MTR Cells K10. Więcej o tym w artykule: Ruszyła produkcja pierwszego polskiego magazynu energii.

Kontrakty magazynowe na rynku mocy

Bateryjne urządzenia służące do magazynowania energii od niedawna są obecne na rynku mocy. W grudniu 2022 roku aukcję wygrała spółka Hynfra Energy Storage z funduszem Heyka Capital Markets Group (HCMG) i deweloperem PKE Pomorze. Magazyn energii uzyskał 17-letni kontrakt mocowy. Więcej na ten temat w artykule: Kolejny magazyn energii z kontraktem na rynku mocy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

wielkoskalowy magazyn 8MW?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA