Ruszyła produkcja pierwszego polskiego magazynu energii

Ruszyła produkcja pierwszego polskiego magazynu energii
Zbisław Lasek. Fot. Minutor Energia

Minutor Energia, spółka notowana na giełdzie New Connect, zaprezentowała w marcu pierwszy polski magazyn energii dla prosumenta. Model MTR Cells K10 o pojemności 10 kWh oparty na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych, trafił właśnie na taśmy produkcyjne. – Nasze moce produkcyjne pozwolą na wytworzenie 120130 magazynów miesięcznie – zapowiada Zbisław Lasek, prezes spółki Minutor Energia.

Magazyn energii MTR Cells K10 o pojemności 10 kWh i mocy 5 kW został zaprojektowany przez polskich projektantów. Jest kompatybilny z falownikami Goodwe i Sofar i wykorzystuje litowo-żelazowo-fosforanowe ogniwa głębokiego rozładowania. Jak podkreśla prezes Minutor Energii, takie baterie, wykorzystywane m.in. w magazynach Tesli, charakteryzują się najwyższymi standardami bezpieczeństwa dostępnymi na rynku i wydłużoną żywotnością.

Prezes Minutor Energii deklaruje, że jego firma jest dobrze przygotowana do produkcji. – Interwał oczekiwania na magazyn wynosi obecnie trzy tygodnie, licząc od dnia złożenia zamówienia i jego opłacenia – wyjaśnia Zbisław Lasek, prezes i założyciel spółki Minutor Energia. – Zakładamy, że w momencie ustabilizowania się liczby zamówień nasze moce produkcyjne pozwolą na produkowanie 120–130 magazynów miesięcznie – podkreśla.

REKLAMA

Jest to wolumen produkcji bazujący na obecnych zasobach, co oznacza, że spółka jest w stanie go osiągnąć bez konieczności zwiększania zatrudnienia.

Dostawy ogniw zabezpieczone

Jak mówi założyciel Minutora, polski magazyn energii ma jeszcze jedną zaletę. – Aż 98 proc. energii skumulowanej w magazynie jest dostępne dla prosumenta – zaznacza Zbisław Lasek. – Warto to podkreślić, bo w przypadku innych technologii efektywość jest znacznie mniejsza – drastyczny spadek napięcia sprawia, że z 10 kW pozwalają one odebrać tylko 7 kW.

Firma daje 10-letnią gwarancję na produkt.

Magazyn energii MTR Cells K10

Magazyn energii MTR Cells K10. Fot. Minutor Energia

W magazynach energii MTR Cells K10 stosowane są litowo-żelazowo-fosforanowe ogniwa głębokiego rozładowania. Czy wykorzystanie tych surowców może oznaczać obserwowane w segmentach produkcji OZE zastoje? Zbisław Lasek zapewnia, że Minutor Energia nie odczuwa problemów związanych z dostawami, ponieważ produkcja obudowy i elektroniki magazynów energii odbywa się w Polsce.

Dodatkowo firma z uwagi na ryzyko problemów natury logistycznej już wcześniej zabezpieczyła dostawy ogniw, dywersyfikując je na kilku dostawców.

Będzie wyższa cena?

Tym, co budzi nasz niepokój. jest dostępność układów scalonych, a nie ogniw. Naszą przewagą i dumą jest nasz BMS oraz cała elektronika sterująca. Prowadzimy działania zmierzające do zabezpieczenia naszych dostaw w zakresie układów i elektroniki podobnie jak w przypadku ogniw, czyli dywersyfikując dostawców – zdradza prezes Minutor Energii.

Prosumentów chcących zainwestować w polski produkt może zaniepokoić jeszcze jedna kwestia: rosnące ceny surowców i komponentów – pokłosie pandemii i obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę. Czy spółka musiała podnieść z tego powodu ceny magazynu w stosunku do wcześniejszych założeń?

REKLAMA

Wzrost cen surowców i komponentów sprawił, że cena magazynu energii zwiększyła się o 10 proc. w stosunku do założeń z dnia premiery produktowej – przyznaje Lasek.

Gotowi na więcej

Minutor Energia skupia się obecnie na trwającej właśnie emisji prywatnej (jej celem jest zwiększenie zapasów w spółce zależnej odpowiedzialnej za produkcję magazynów: Minutor Cellarium) oraz systematycznym rozbudowywaniu struktury wspierającej sprzedaż, którą tworzą m.in. grupy sprzedażowe, firmy dysponujące własnymi punktami sprzedażowymi oraz inne kanały dystrybucji.

Będziemy więc gotowi na to, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony rynku i zwielokrotnić produkcję magazynów kwartał do kwartału – zapowiada Zbisław Lasek.

Dystrybucja MTR Cells K10

Firma podpisała też z z Netsu umowę na dystrybucję magazynów energii MTR Cells K10 w formule white label. Dystrybucja prowadzona będzie pod znakami towarowymi i firmowymi Netsu wyłącznie na terytorium Polski. Umowa jest efektem listu intencyjnego, o którego podpisaniu Minutor Energia informował w marcu tego roku.

– To dla nas niezwykle ważny moment. Podpisanie umowy z Netsu, spółką, która w całej Polsce ma ponad 150 partnerów, pokazuje, że obrana przez nas droga jest słuszna. Już dawno dostrzegaliśmy, że szybko rośnie liczba odmów przyłączeń do sieci systemów fotowoltaicznych. Autokonsumpcja jest rozwiązaniem obecnej sytuacji. Ale aby mogła się rozwijać, potrzebne są magazyny energii. Obecnie w Niemczech ponad 80 proc. nowo powstałych instalacji ma magazyn energii; wszystko wskazuje na to, że w Polsce będzie podobnie – mówi Lasek.

W ostatnim czasie spółka została wyróżniona przez GPW, która zakwalifikowała Minutor do segmentu NC Focus, skupiającego najbardziej perspektywistyczne spółki z rynku New Connect.

[Tekst edytowany – poprawiono błędnie podaną jednostkę]

 

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.