Czujnik monitorujący pracę baterii

Czujnik monitorujący pracę baterii
Dukosi

Pochodząca z Wielkiej Brytanii firma Dukosi opracowała niewielki czujnik monitorujący parametry pracy baterii. Na uwagę zasługuje niewielki rozmiar urządzenia, technologia, a także obszary zastosowań. Produkt został wyróżniony na tegorocznych targach Intersolar.

Dukosi z siedzibą w Edynburgu w Wielkiej Brytanii zajmuje się produkcją półprzewodników. W swoim portfolio firma ma niewielkich rozmiarów chip, który służy do monitorowania parametrów pracy baterii, umożliwia ich bieżące śledzenie, a także szybką reakcję przed wystąpieniem ewentualnego zagrożenia czy usterki.

Monitoring każdego ogniwa

Rozwiązanie Dukosi opiera się na technologii chip-on-cell. Pozwala ona na osiągnięcie rozbudowanej i rozproszonej architektury czujników oferujących dokładne monitorowanie ogniw w czasie rzeczywistym, przetwarzanie zebranych danych, a także komunikację z odbiornikiem za pośrednictwem technologii bezprzewodowej.

REKLAMA

Chip można stosować do praktycznie każdego rodzaju baterii niezależnie od technologii, w jakiej ją wykonano, a także niezależnie od rozmiaru. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom Dukosi ma być szybsze i bardziej precyzyjne niż inne systemy o podobnym działaniu.

Jak twierdzi producent, chip Dukosi pełni funkcję niefizycznej metryki danej baterii, a także śledzi jej zachowanie w czasie i pozwala generować „raport stanu zdrowia”. To pozwala z wyprzedzeniem usuwać usterki lub eliminować nienadające się dłużej do eksploatacji baterie, gwarantując niezakłóconą pracę zasilanego urządzenia.

REKLAMA

Potencjał dla elektromobilności

Bardzo ciekawym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem chipu Dukosi może być rosnący rynek wtórnych baterii. Z biegiem lat ich liczba z całą pewnością będzie się powiększać. Systemy budowane na ich bazie muszą być bezpieczne (biorąc pod uwagę choćby różne poziomy pojemności baterii z rynku wtórnego). W związku z tym dużym rynkiem dla Dukosi będzie niewątpliwie sektor e-mobility. Producent zapewnia, że jego chipy pozwolą na szybszy rozwój technologii bateryjnych poprzez szybsze eliminowanie błędów, a także zmiany technologiczne prowadzące do uproszczenia budowy ogniw.

Chip Dukosi zakwalifikował się do grona finalistów w konkursie Intersolar Award 2023 w kategorii ESS (Energy System Storage). Znalazł się wśród rozwiązań takich producentów jak Huawei, CATL, LG czy Sungrow.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.