REKLAMA
 
REKLAMA

Te magazyny energii zwróciły uwagę ekspertów

Te magazyny energii zwróciły uwagę ekspertów
Magazyn energii Fenecon Industrial L

Trzy systemy do magazynowania energii w dużych projektach znalazły się wśród zwycięzców konkursu Interesolar Awards w kategorii ESS na tegorocznych targach Intersolar. Jeden z nich bazuje na bateriach wodorowo-bromowych – technologii, która nie była dotychczas stosowana na rynku magazynów energii.

W ramach konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii EES wśród wyłonionych finalistów znalazły się systemy firm: CATL, Dukosi, EcoFlow, Elestor, Fenecon, Huawei, LG Energy Solution, Sungrow, Trina Storage oraz TWAICE. Zwyciężyły rozwiązania zaproponowane przez Elestor, Fenecon i Sungrow.

Wodorowo-bromowy magazyn energii

Pierwszy zwycięzca to system magazynowania energii elektrycznej holenderskiej firmy Elestor bazujący na przepływowej baterii wodorowo-bromowej. Zdaniem jej twórców zastosowanie tych konkretnie pierwiastków niesie ze sobą szereg korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami wykorzystującymi lit.

REKLAMA

Zasada ładowania i rozładowywania baterii wodorowo-bromowej sprowadza się do nieskomplikowanych przemian chemicznych, a sama budowa systemu również została maksymalnie uproszczona. Dobrym przykładem może być rezygnacja ze sprężarki wodoru, co – jak tłumaczą przedstawiciele firmy – zmniejsza początkowy koszt systemu, a także redukuje późniejsze koszty operacyjne.

Jury Intersolar Awards wyróżniło spółkę Elestor głównie za skład chemiczny pierwiastków zastosowany do budowy baterii, niskie koszty CAPEX oraz skalowalność.

 

Magazyn energii firmy Elestor
źródło: Elestor

Przemysłowa platforma do przechowywania baterii

Nagrodę Intersolar Awards 2023 w kategorii ESS otrzymała również niemiecka firma Fenecon za platformę do przechowywania baterii wyposażoną w system chłodzenia cieczą. System o nazwie Fenecon Industrial L nominalnie oferuje do 736 kW mocy i pojemność 1288 kWh. Wymiary kontenera to 1600 x 1700 x 2966 mm, a jego masa wynosi 10,6 tony.

Do zalet Industrial L, które wskazało jury konkursu, należą: wysoka niezawodność dzięki zdecentralizowanej energoelektronice, pełen dostęp do wszystkich elementów systemu od zewnątrz oraz zewnętrzna szafa na inwertery. Systemem można zarządzać za pomocą aplikacji FEMS, która ma umożliwiać dostosowanie baterii do konkretnego wykorzystania i zarządzania energią, np. na potrzeby jej magazynowania w przypadku produkcji z farmy fotowoltaicznej, zasilania samochodów elektrycznych lub innych aplikacji przemysłowych.

REKLAMA

Jury Intersolar doceniło niemieckiego producenta za jakość konstrukcji i możliwość wykorzystania zużytych baterii z pojazdów elektrycznych, które da się zainstalować w magazynie energii Industrial L.

magazyn energii Fenecon
źródło: Fenecon

Szafa bateryjna

W gronie zwycięzców tegorocznego konkursu Intersolar Awards 2023 w kategorii ESS znalazło się też rozwiązanie podobne do zaproponowanego przez Fenecon, opracowane przez chiński Sungrow. Statuetkę zdobył modułowy system magazynowania energii PowerStack ST500CP.

System bazuje na pracy baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) i oferuje 573 kWh pojemności oraz maksymalną moc 230 kW. Jego wymiary wynoszą 2180 x 2450 x 173 mm przy masie 6,1 tony. Baterie chłodzone są cieczą, co zdaniem Sungrow ma nawet o 30 proc. zredukować energię niezbędną do zarządzania temperaturą. System jest w stanie utrzymać różnice temperatur między poszczególnymi ogniwami na poziomie zaledwie poniżej 2,5 st. C.

Wykorzystanie systemu PowerStack ST500CP może zdaniem Sungrow wydłużyć żywotność baterii nawet o 2 lata.

 

magazyn energii Sungrow
źródło: Sungrow

 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA