REKLAMA
 
REKLAMA

Baterie spod Wrocławia trafią do fabryki ICPT w Pruszkowie

Baterie spod Wrocławia trafią do fabryki ICPT w Pruszkowie
Fot. LG Energy Solution

Firmy LG Energy Solution i Impact Clean Power Technology (ICPT) podpisały wieloletnią umowę na dostawę baterii do zasilania autobusów elektrycznych.

Dostarczone baterie zamontowane zostaną w niemal 3 tys. pojazdów. Jednym z pierwszych europejskich klientów koreańskiej marki, który otrzyma baterie, będzie producent autobusów elektrycznych, Solaris Bus & Coach.

Ponieważ baterie do autobusów elektrycznych muszą wytrzymać nawet 11 razy większy przepływ energii niż w przypadku samochodów osobowych, LG Energy Solution zastosuje do swoich baterii chemię NCM (niklowo-kobaltowo-manganową). To zapewni ich większą gęstość i przełoży się na zwiększoną żywotność i dłuższy zasięg jazdy.

REKLAMA

Produkcja w skali giga

LG Energy Solution będzie dostarczać firmie ICPT baterie litowo-jonowe do zastosowań w autobusach elektrycznych przez 3 lata. Baterie produkowane w zakładzie LG Energy Solution pod Wrocławiem będą montowane w paczki baterii i systemy w GigafactoryX ICPT w Pruszkowie. Zdolność produkcyjna tej gigafabryki ma wynieść 1,2 GWh. Jak twierdzi Impact, będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna w Europie. Firma planuje do 2027 r. zwiększyć moce produkcyjne swojego zakładu do 4 GWh rocznie.

Wytwarzanie baterii ma bazować na europejskim łańcuchu dostaw m.in. dzięki umowie z LG Energy Solution. Cały proces, począwszy od produkcji baterii aż do produkcji elektrycznych autobusów, będzie odbywał się w Polsce.

REKLAMA

LG Energy Solution Wrocław jest największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych dla branży motoryzacyjnej, w którym pracuje ponad 7 tys. osób. Położony w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce zakład zajmuje obszar około 100 hektarów. Zdolność produkcyjna zakładu wynosi 70 GWh w skali roku. Powstają tam elementy baterii oraz kompletne akumulatory gotowe do montażu w pojazdach. Zasilają one samochody wielu światowych marek, m.in. Audi, BMW, Fiata, Forda, Porsche i Volkswagena. Firma produkuje rocznie 700 tys. baterii do aut elektrycznych, a jej celem jest zwiększenie produkcji do miliona egzemplarzy.

Partnerstwo z LG Energy Solution wzmocni naszą wiodącą ofertę baterii na rynku autobusów – mówi Bartek Kras, wiceprezes Impactu. – Razem jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom niezrównane rozwiązania, specjalnie dostosowane do wymagających warunków tego rynku. Biorąc pod uwagę silny wzrost popytu na całym świecie, jest to istotny plus na rynku. Możemy w ten sposób zaoferować zarówno naszym obecnym, jak i nowym klientom najwyższą jakość i pewne dostawy – podsumowuje.

Od 2007 r. Impact Clean Power Technology sprzedała w Europie, Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych ponad 20 tys. systemów bateryjnych. Pojazdy wyposażone w baterie Impactu całym świecie przejechały już ponad 150 mln km. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów różnych specjalności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA