REKLAMA
 
REKLAMA

Polskie baterie nowej generacji napędzą zeroemisyjne autobusy

Polskie baterie nowej generacji napędzą zeroemisyjne autobusy

Warszawska firma Impact Clean Power Technology przedłużyła współpracę z producentem autobusów Solaris Bus & Coach na dostawy systemów bateryjnych w kolejnych latach.

Impact współpracuje z Solarisem od 2012 r. Dostarczając swoje baterie nie tylko do produkowanych przez Solarisa autobusów elektrycznych, ale także do pojazdów wodorowych i trolejbusów. Teraz producent baterii przedłużył współpracę z Solaris Bus & Coach na dostawy systemów bateryjnych w latach 2024-2027.

Sześć baterii na godzinę

Systemy bateryjne nowej generacji – określane jako HE 100 – będą produkowane w nowej gigafactoryX w podwarszawskim Pruszkowie. Bartek Kras, wiceprezes spółki Impact Clean Power Technology, powiedział, że dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej z taśmy w zakładzie będzie zjeżdżało sześć baterii na godzinę.

REKLAMA

Według zapewnień producenta baterie nowej generacji dysponują znacznie większą gęstością energii i wyższą mocą przy znacząco niższej masie i mniejszej objętości. Impact nie podaje jednak bardziej szczegółowych parametrów nowych baterii.

REKLAMA

Impact działa na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Firma dostarczyła już ponad 20 tys. systemów bateryjnych. Na całym świecie pojazdy z bateriami Impactu przejechały już ponad 100 mln km. Obecnie Impact jest częścią grupy Grenevia.

Ponad 2 tys. e-busów

Solaris Bus & Coach – europejski lider w segmencie zeroemisyjnych autobusów miejskich – podał, że w ciągu 12 lat dostarczył ponad 2 tys. elektrycznych autobusów do ponad 20 państw. Wśród nich wiele pojazdów korzysta z rozwiązań marki Impact.

W podsumowaniu za ubiegły rok spółka informowała o osiągnięciu prawie 700 mln euro przychodów. Rok 2022 był pierwszym w historii firmy, w którym autobusy bateryjne, wodorowe, hybrydowe i trolejbusy przekroczyły połowę udziału w sprzedaży.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA