REKLAMA
 
REKLAMA

Niemiecki producent wprowadza nową baterię dla prosumentów

Niemiecki producent wprowadza nową baterię dla prosumentów
SAX Power

W ofercie SAX Power znalazł się magazyn energii dla prosumentów bazujący na ogniwach LFP. Koszt pojedynczej jednostki to niemal 5 tys. euro.

SAX home storage Primo to nowy magazyn energii niemieckiej firmy SAX Power, wykorzystujący ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Urządzenie oferuje do 5,2 kWh pojemności zamkniętej w pojedynczej jednostce. Użytkownik może rozbudować system do maksymalnej pojemności 15,6 kWh, łącząc ze sobą trzy pojedyncze jednostki.

SAX Power informuje, że przed wprowadzeniem na rynek nowa bateria została przetestowana przez ponad 300 użytkowników.

REKLAMA

Bez konieczności instalacji inwertera

Niewątpliwą zaletą SAX home storage Primo jest to, że nie wymaga instalacji dodatkowego falownika, który odpowiadałby za konwersję prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). Jak tłumaczy producent, bateria oferuje bezpośrednie wyjście napięcia przemiennego. Oznacza to, że w przypadku modernizacji istniejącego systemu fotowoltaicznego potrzeba jedynie systemu SAX. Przy nowych instalacjach nie ma konieczności zakupu inwertera hybrydowego, co znacząco obniża koszty rozbudowy domowej instalacji PV o baterię.

SAX chwali się również, że domowa bateria została wyposażona w opatentowaną przez firmę technologię, która oferuje wysoki poziom ochrony przeciwpożarowej. System ma umożliwiać dokładny monitoring i (w razie potrzeby) separację poszczególnych ogniw ekstremalnie szybko w czasie wynoszącym ułamek sekundy.

Pojedynczy magazyn energii ma wymiary 530 × 530 × 250 mm i waży 52 kg. Moc znamionowa to 4,6 kW, a prąd znamionowy wynosi 20 A. SAX podkreśla wysoką wydajność urządzenia, która wynosi 99 proc. Magazyn energii może być używany w zakresie temperaturowym od 5 do 35 st. C. Komunikacja z licznikiem inteligentnym odbywa się za pośrednictwem RS485.

REKLAMA

SAX home storage Primo objęty jest 10-letnią gwarancją produktową.

Ile kosztuje magazyn energii SAX Power?

Najnowszy magazyn energii SAX Power można kupić za pośrednictwem oficjalnej strony producenta. Jego cena wynosi 4957 euro (około 21,6 tys. zł).

Producent podkreśla, że na podstawie niemieckiej ustawy Jahressteuergesetz 2022 od 1 stycznia 2023 r. systemy magazynowania energii, w których instalacja i eksploatacja urządzenia będzie się odbywać na terenie Niemiec, a całkowita moc systemu będzie mniejsza niż 30 kWp, będzie można nabyć z zerowym VAT-em.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zdzislaw z Wrocławia 13-12-2023 16:51

To jakaś kpina! Kupiłem baterie lifepo4 4 kWh za 3500zł z aliexpress. Po 6 miesiacach jest wszystko super nie widzę degradacji.

Ludzie, wyjaśnijcie mi jedno, koszty produkcji chemicznych magazynów energii spadły już podobno poniżej 150$/kwh i to razem z obudową. To jak do jasnej anielki taki Sax wycenia swoje magazyny po 1000 ojro/kWh?.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA