Pierwszy w Polsce magazyn energii z bateriami z drugiej ręki

Pierwszy w Polsce magazyn energii z bateriami z drugiej ręki
Tauron

Tauron uruchomił magazyn energii z bateriami wykorzystywanymi wcześniej w autobusie elektrycznym. Spółka podkreśla, że jest to pierwsza w Polsce tego rodzaju inwestycja bateryjna.  

Magazyn energii uruchomiony przez Tauron znajduje się w Jaworznie. Moc instalacji to 150 kWm a pojemność – 150 kWh. Jej zadaniem będzie wspieranie lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Magazyn jest zbudowany z czterech modułów bateryjnych, w których znajduje się po 78 pojedynczych ogniw bateryjnych, każdy z modułów waży około 500 kg. Pochodzą one z pierwszego autobusu elektrycznego kursującego w Jaworznie.

REKLAMA

Tauron podkreśla, że instalacja uruchomiona w Jaworznie jest pierwszym w Polsce przemysłowym magazynem energii „second life” –  wykorzystującym używane pakiety bateryjne. Spółka zwraca uwagę, że w ciągu kilku lat na krajowym rynku może się pojawić sporo baterii wykorzystywanych wcześniej w autobusach elektrycznych, które ze względu na pewien stopień zużycia nie będą już nadawać się do napędzania pojazdów, ale będzie je można zastosować w stacjonarnych magazynach energii.

Dodatkowe 8 lat baterii w stacjonarnym magazynie

Standardowy okres użytkowania modułów bateryjnych w autobusie elektrycznym to od 8 do 10 lat. Ze względu na szybki rozwój elektromobilności w transporcie publicznym w najbliższych latach będziemy obserwować znaczący wzrost dostępnych pakietów bateryjnych drugiego życia. Dzięki zastosowaniu ich w magazynie stacjonarnym cykl życia baterii może zostać przedłużony nawet o 8 lat – ocenia Tauron.

Patryk Demski, wiceprezes Grupy Tauron ds. strategii i rozwoju, zapewnia, że akumulatory o pojemności poniżej 80 proc., które nie są już użyteczne w autobusach, mogą się stać doskonałym elementem stacjonarnych baterii.

REKLAMA

– Podczas realizacji projektu sprawdzaliśmy, jak magazyn współpracuje z ładowarką do pojazdów elektrycznych oraz jak wpływa na parametry lokalnej sieci elektroenergetycznej. Planujemy dalsze analizy pracy magazynu oraz weryfikację możliwości jego integracji na przykład ze źródłami wytwórczymi grupy – komentuje Patryk Demski.

Ważne ogniwo transformacji energetycznej

Wiceprezes Taurona zapewnia, że magazyny energii wykorzystujące ogniwa litowo-jonowe będą stanowić istotny element inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej.

– Niewielkie magazyny stanowią efektywne narzędzie stabilizujące pracę sieci elektroenergetycznych szczególnie w sieciach niskich napięć, w których udział energii z niestabilnych źródeł OZE dynamicznie rośnie, a także istotny element układu mikrosieci czy spółdzielni energetycznych. Ogniwa litowo-jonowe z autobusów mogą tu odegrać znaczącą rolę ze względu na przewidywaną zwiększającą się podaż wyeksploatowanych baterii oraz na niższe koszty budowy w porównaniu do klasycznych magazynów przemysłowych – wyjaśnia Patryk Demski.

Budowa magazynu energii w Jaworznie została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt został zrealizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R” w ramach I Osi priorytetowej „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.