REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła budowa największego magazynu energii w Szwecji

Ruszyła budowa największego magazynu energii w Szwecji
fot. Neoen

Isbillen Power Reserve to imponująca inwestycja magazynowa. Dzięki swoim parametrom będzie nie tylko największym magazynem energii w krajach nordyckich, ale też jednym z największych w Europie.

Deweloper ogromnego bateryjnego magazynu energii (BESS) powstającego w Szwecji – francuski Neoen – poinformował o rozpoczęciu budowy. Obiekt o nazwie Isbillen Power Reserve ma być w pełni operacyjny w pierwszej połowie 2025 r.

Założona moc i pojemność magazynu energii wynosi 93,9 MW/93,9 MWh. Będzie on znaczącym wsparciem dla szwedzkiego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Największy magazyn energii w krajach nordyckich

Umowa dotycząca budowy obiektu Isbillen Power Reserve podpisana została w grudniu 2023 r. Oficjalne rozpoczęcie prac budowlanych ogłoszono natomiast podczas francusko-szwedzkiego forum biznesowego z udziałem prezydenta Francji Macrona.

Magazyn energii bazujący na bateriach litowo-jonowych powstaje w hrabstwie Västernorrland, około 100 km od Östersund. Niedaleko tej inwestycji – 6 km dalej – znajduje się inny bateryjny magazyn energii firmy Neoen: Storen Power Reserve.

Isbillen Power Reserve będzie największym magazynem energii w Szwecji i wszystkich krajach nordyckich. Ma on zapewniać szwedzkiemu operatorowi systemu przesyłowego – Svenska Kraftnät – usługi rezerwy mocy, co zwiększy bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego. Ponadto magazyn ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów stabilizacji sieci i ułatwić integrację źródeł OZE.

Ten projekt bateryjny będzie ważnym wkładem w stabilizację szwedzkiej sieci i uzupełni wdrażanie nieciągłych odnawialnych źródeł energii w kraju. Zainteresowanie podłączeniem tego typu obiektów do sieci stale rośnie, co jest dobrą wiadomością zarówno dla klimatu, jak i dla rozwoju szwedzkiej produkcji energii elektrycznej – stwierdził Martin Höhler, dyrektor generalny E.ON Energidistribution.

Jak podkreśla Neoen, ponad połowę wartości projektu zapewnią firmy z Europy. Kontenery bateryjne zostaną wyprodukowane i zmontowane w fabryce Nidec we Francji, falowniki natomiast pochodzić będą z Włoch. Prace budowlane i elektryczne wykona firma szwedzka, a zarządzanie projektem i usługi inżynieryjne zapewnią Francuzi i Szwedzi.

Francuzi stawiają na Szwecję

Neoen zamierza stać się wiodącym graczem na rynku odnawialnych źródeł energii w Szwecji.

REKLAMA

Oprócz magazynu Isbillen Power Reserve (93,9 MW/93,9 MWh) szwedzkie aktywa Neoen obejmują także farmę wiatrową Storbrännkullen o mocy 57 MW, wspomniany magazyn energii Storen Power Reserve (52 MW/52 MWh) i park solarny Hultsfred (100 MWp). Wszystkie są obecnie w budowie. Neoen podaje, że jego szwedzki zespół z siedzibą w Sztokholmie od 2020 r. realizuje projekty w całym kraju.

W ubiegłym roku firma przyjęła strategię zakładającą zwiększenie inwestycji w magazynowanie energii. Rozwój Isbillen Power Reserve ma być ściśle powiązany z budową magazynu Yllikkälä Power Reserve 2 w Finlandii (56,4 MW/112,9 MWh). W kraju tym Noen ma już uruchomiony magazyn Yllikkälä Power Reserve 1 (30 MW/30 MWh).

Cieszymy się, że rozpoczynamy budowę kolejnego rekordowego projektu bateryjnego w Szwecji. Chciałabym podziękować w szczególności operatorowi systemu dystrybucyjnego E.ON i lokalnym interesariuszom za ich aktywne wsparcie. Mając obecnie ponad 300 MW aktywów w eksploatacji lub w budowie w kraju, w tym 146 MW w magazynach energii, jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznych graczy w dziedzinie energii odnawialnej w Szwecji – powiedziała Laetitia Prot, dyrektor zarządzająca Neoen Sweden.

Wielkoskalowe inwestycje magazynowe

Neoen podaje, że jest także właścicielem i operatorem jednych z największych magazynów energii na świecie. Mowa o Victorian Big Battery (300 MW/450 MWh) oraz Hornsdale Power Reserve (150 MW/193,5 MWh). Obie inwestycje znajdują się w Australii.

 

 

Budowany w Szwecji bateryjny magazyn energii Isbillen Power Reserve będzie jednym z największych tego typu obiektów w Europie. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii uruchomiono Bumpers Battery Energy Storage System o parametrach 99 MW/198 MWh. To nowy europejski lider pod względem pojemności gromadzenia energii. Należy do brytyjskiej spółki Harmony Energy Income Trust (HEIT).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA