REKLAMA
 
REKLAMA

Ten magazyn energii zapewni zasilenie 75 tys. domów przez dwie godziny

Ten magazyn energii zapewni zasilenie 75 tys. domów przez dwie godziny
Esti Energia

Estońska grupa energetyczna zbuduje w Estonii pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii.

Wiodący producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, Eesti Energia, zbuduje pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii. Magazyn powstanie na terenie estońskiego kompleksu przemysłowego Auvere.

Inwestycja w nowe urządzenie magazynujące energię ma zwiększyć wykorzystanie mocy produkowanej z OZE oraz wesprzeć stabilność systemu elektrycznego. Pomoże także w stabilizacji cen energii elektrycznej. Nowe urządzenie magazynujące o mocy 26,5 MW i pojemności 53,1 MWh pozwoli pokryć  zapotrzebowanie energetyczne 75 tys. (13 proc.) estońskich gospodarstw domowych przez dwie godziny. Obiekt w pełni pokryje także zapotrzebowanie na rezerwę częstotliwości FCR w krajach bałtyckich.

REKLAMA

Jest to projekt pilotażowy, który ma na celu weryfikację, czy rozwiązanie sprawdzi się zarówno w Estonii, jak i w przyszłości na innych rynkach, na których działamy. Kluczem do szybkiej i przystępnej cenowo zielonej transformacji jest elektryfikacja oparta na OZE, w której główną rolę odgrywa właśnie magazynowanie energii. Tego typu rozwiązania mogą zapobiec niezwykle wysokim cenom energii elektrycznej, jakich doświadczyliśmy w ostatnim czasie, a także zapewniają niezawodność systemu energetycznego i bardziej efektywne wykorzystanie energii odnawialnej – tłumaczy Kristjan Kuhi, członek Zarządu Eesti Energia.

Obiekt będzie gotowy do użytku na początku 2025 r. Wówczas bowiem planowane jest odłączenie państw bałtyckich od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej. Partnerami projektu są firmy Diotech OÜ, Solar Wheel OÜ i LG Energy Solution.

REKLAMA

Estonia chce mieć 100 proc. OZE w 2030

W Estonii niedawno ruszyła realizacja 10 pilotażowych projektów magazynowania energii elektrycznej i ciepła. Kraj ten zamierza do 2030 roku wytwarzać 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Także Eesti Energia bierze udział w tym projekcie, tworząc system magazynowania energii wytwarzanej przez instalację hybrydową. Planowany system bateryjny ma osiągnąć moc 4 MW i pojemność 8 MWh. Magazyn energii powstanie przy hybrydowej farmie wiatrowo-słonecznej Purtse w prowincji Virumaa Wschodnia. Więcej o tym w artykule: Estonia przetestuje magazyny energii i ciepła za ponad 5 mln euro.

Rekordowy rok w Polsce

Częścią estońskiej spółki Eesti Energia jest działający w Polsce Enefit.  W 2023 r. sprzedał on w Polsce 4,6 TWh energii (+35 proc. r/r), w tym około 3,2 TWh energii elektrycznej. Stanowi to wzrost o około 10 proc. w porównaniu do 2022 r. W tym samym okresie firma sprzedała 1,4 TWh gazu (wzrost o 180 proc. r/r).

Rok 2023 zakończyliśmy z rekordowymi wzrostami sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Nasz zespół kolejny raz świetnie poradził sobie z trudnymi realiami rynkowymi, nie tylko dodając do portfolio nowych klientów, ale i przedłużając dotychczasowe współprace, czego przykładem jest przedłużona na kolejne lata umowa z Orange Polska – mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes zarządu Enefit w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czytelnicy sprawdzcie ile kwh na dom założyl autor, całe 0,7 kwh na 2 godziny. Dużo nie ? Perswazja pełną gębą

To daje średnie zużycie 8,4kWh/dobę czyli jakieś 250kWh na miesiąc. Za dużo czy za mało Twoim zdaniem?

No i nie wiem jak ta energia będzie magazynowana. Co za idiotyczny artykuł

Zimą mój domek potrzebuje powyżej 100 kWh dziennie. Przy -10 na dworze już ponad 150. Nie ładuje jeszcze autka ,to będzie kolejne 50 kWh codziennie. Z bajek już wyrosłem. Co będzie jeśli wiatru i słońca nie będzie dłużej niż 2 godziny?

Wdupiemamzielone 06-03-2024 06:54

W sam raz na zimową noc 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA