REKLAMA
 
REKLAMA

Estonia przetestuje magazyny energii i ciepła za ponad 5 mln euro

Estonia przetestuje magazyny energii i ciepła za ponad 5 mln euro
Nikola Johnny Mirkovic/Unsplash

W Estonii rusza realizacja 10 pilotażowych projektów magazynowania energii elektrycznej i ciepła. Kraj ten zamierza do 2030 roku wytwarzać 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Estońskie Centrum Inwestycji Środowiskowych (Keskkonnainvesteeringute Keskus, KIK) wesprze realizację 10 pilotażowych projektów magazynowania energii. Jest to jednostka podległa tamtejszemu Ministerstwu Środowiska, które wkrótce może zmienić nazwę na Ministerstwo Klimatu. Na projekty magazynowe przeznaczone zostanie finansowanie w wysokości łącznie 5,2 mln euro.

O dotacje mogły się ubiegać firmy zarejestrowane w Estonii będące właścicielami instalacji wytwarzających energię odnawialną. Za pilotażowe instalacje magazynowe na terenie Estonii odpowiadać będą spółki: Utilitas Tallinn, Utilitas Eesti, Sunly Solar, Prategli Invest, Five Wind Energy i Eesti Energia.

REKLAMA

Dziesięć projektów pilotażowych, które otrzymały dotację, pokaże również innym zainteresowanym stronom, czy możliwe jest wdrożenie urządzeń magazynujących i w jaki sposób można je wykorzystywać – powiedziała Kristjan Kalda, koordynator projektów KIK.

Magazyny ciepła

Trzy z dofinansowanych projektów przewidują budowę instalacji do magazynowania ciepła wytwarzanego z OZE. Dwa z nich postawi Utilitas Eesti, korzystając z dotacji w wysokości 660 tys. euro. Urządzenia powstaną przy centralnych kotłowniach działających w Jõgeva i Rapla.

Z kolei Utilitas Tallinn otrzymał dotację w wysokości 675 tys. euro na budowę instalacji do magazynowania ciepła obok elektrowni w Tallinie i zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w zintegrowanej sieci ciepłowniczej w stolicy kraju.

KIK wyjaśnia, że planowane urządzenia magazynujące ciepło to duże zbiorniki ciepłej wody, które są ogrzewane w okresach niskiego zapotrzebowania. Zmagazynowane w nich ciepło jest wykorzystywane do pokrycia obciążeń szczytowych.

Gromadzenie energii ze słońca

Pozostałe siedem projektów dotyczy magazynowania energii elektrycznej generowanej ze źródeł odnawialnych. Wśród nich pięć zakłada przechowywanie energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne.

Sunly Solar otrzymał dotacje na cztery projekty obejmujące budowę farm fotowoltaicznych zintegrowanych z magazynami. Instalacje powstaną w Vahi (prowincja Tartu), Laukna (Rapla), Aidu (Virumaa Wschodnia), Vägari (Jõgeva). Mają one umożliwić magazynowanie odnawialnej energii elektrycznej i kontrolowane wprowadzanie jej do sieci. Łącznie Sunly Solar uzyskał na swoje projekty dofinansowanie w wysokości 1,224 mln euro.

REKLAMA

Z kolei Prategli Invest zbuduje urządzenie do magazynowania energii słonecznej w Tallinie. Będzie ono przechowywać energię wytwarzaną przez elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowaną na dachu kompleksu magazynowego. Projekt otrzymał dotację w wysokości 273,5 tys. euro.

Generacja z hybrydowych instalacji OZE

Dwa dofinansowane projekty magazynowe przewidują gromadzenie energii z instalacji solarno-wiatrowych. Firmie Five Wind Energy przyznano dotację w wysokości 720 tys. euro na zbudowanie systemu magazynowania energii na wyspie Saaremaa. Instalacja ma zwiększyć stabilność sieci elektrycznej i umożliwić wykorzystanie energii odnawialnej przez Baltic Workboats AS – estońskie przedsiębiorstwo stoczniowe.

Także Eesti Energia zbuduje system magazynowania energii wytwarzanej przez instalację hybrydową. Spółka otrzymała na to dotację w wysokości 1 mln euro. Planowany system bateryjny ma osiągnąć moc 4 MW i pojemność 8 MWh. Powstanie przy hybrydowej farmie wiatrowo-słonecznej Purtse w prowincji Virumaa Wschodnia.

Kraj w pełni zasilany z OZE

W zeszłym roku rząd Estonii przygotował strategię energetyczną zakładającą przejście w całości na energię elektryczną z OZE.

Plan Estonii zakłada wytwarzanie 100 proc. rocznego zużycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku – potwierdził cytowany przez KIK Kristen Michal, estoński minister środowiska. – Z punktu widzenia klimatu tworzenie zdolności magazynowania jest dobrym sposobem na zwiększenie produkcji czystej i przystępnej cenowo energii.

Jesienią ubiegłego roku władze w Tallinie pozyskały ponad 300 mln euro dofinansowania ze środków unijnych na realizację planu zakładającego jak najszybsze odejście od paliw kopalnych, które wciąż odgrywają w estońskim systemie energetycznym znaczącą rolę.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA