REKLAMA
 
REKLAMA

Ceny magazynów energii spadły o 10-15 proc. – Zeneris Projekty

Ceny magazynów energii spadły o 10-15 proc. - Zeneris Projekty
Maciej Kostrzewa, Zeneris Projekty SA

Zeneris Projekty informuje o wzroście zapytań dotyczących instalacji magazynów energii. Dynamika zamówień w poznańskiej firmie utrzymuje się na razie na ubiegłorocznym poziomie.

Notowana na rynku NewConnect spółka Zeneris Projekty SA specjalizuje się w przygotowaniu projektów fotowoltaicznych oraz hydrotechnicznych. Firma rozwija także swoje kompetencje w obszarze magazynów energii.

W bieżącym roku nie sprzedajemy więcej magazynów energii niż w ubiegłym. Natomiast widzimy wyraźny wzrost zapytań ofertowych. Oznacza, to że zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi przygotowują się już do takich inwestycji. Czekają jednak na programy pomocowe oraz spadek cen magazynów energii – mówi Maciej Kostrzewa, prezes Zeneris Projekty SA.

REKLAMA

Spółka dostrzega w tym roku spadek cen domowych magazynów energii mający sięgać 10-15 proc. zeszłorocznej wartości.

-Widzimy coraz większą ofertę kolejnych producentów chińskich, jak również krajowych. Spowoduje to kolejne obniżki cen – mówi Maciej Kostrzewa.

Klienci czekają na program Mój Prąd

Zainteresowanie magazynami energii powinna zwiększyć kolejna edycja programu Mój Prąd. Maciej Kostrzewa odnotowuje jednak, że na razie z powodu braku konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach w szóstej edycji Mojego Prądu inwestorzy wstrzymują się z podjęciem decyzji o inwestycji.

– Brak decyzji dotyczącej zasad i terminu rozpoczęcia szóstej edycji programu Mój Prąd negatywnie wpłynie na zwiększenie mocy zainstalowanej w instalacjach prosumenckich w tym roku. Jeśli program zostałby faktycznie uruchomiony w ostatnim kwartale, to z uwagi na warunki pogodowe do końca roku nie będzie dużej dynamiki przyrostu instalacji – komentuje Maciej Kostrzewa.

REKLAMA

Jednocześnie prezes Zeneris Projekty proponuje, aby w nowej edycji Mojego Prądu uzależnić wysokość kwoty wsparcia od zakresu urządzeń i rozwiązań technicznych.

– Należałoby rozważyć promowanie jak najwyższego poziomu autokonsumpcji z zastosowaniem odpowiedniej mocy magazynów energii i ciepła, systemy klimatyzacyjne, jak również dogrzewania domu z wykorzystaniem folii grzewczych. Ponadto powinny być dofinasowane rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie z zużyciem energii – mówi Maciej Kostrzewa.

Będzie wyprzedaż zapasów magazynowych?

Prezes Zeneris Projekty ocenia, że opóźnianie programu Mój Prąd może mieć wpływ na obniżenie cen domowych baterii w drugim półroczu br., ponieważ dystrybutorzy będą zmuszeni wyprzedawać zapasy magazynowe. Jednak, jak zauważa, w przypadku wiarygodnych deklaracji o zasadach i dacie wprowadzenia szóstej edycji programu nie muszą być to wcale obniżki istotne.

Należy mieć jednak na uwadze to, co dzieje się na rynku chińskim: wzrost mocy produkcyjnych, spadek cen komponentów. I właśnie to może być bardziej istotną przesłanką do dalszych obniżek cen domowych magazynów energii – mówi Maciej Kostrzewa.

W 2023 r. spółka Zeneris Projekty miała 10,11 mln zł przychodów i były one zbliżone do osiągniętych rok wcześniej. Zeszłoroczny zysk netto firmy wyniósł 427,2 tys. zł wobec 379,8 tys. rok wcześniej.

Największe zlecenia, które na razie w tym roku otrzymał Zeneris, dotyczą budowy elektrowni fotowoltaicznej (wartość kontraktu 1,358 mln zł) oraz opracowania dokumentacji przedprojektowej oraz dokumentacji projektowej wraz ze wsparciem technicznym w zakresie branży hydrotechnicznej (wartość kontraktu 2,367 mln zł).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe, bo komponenty potaniały o ponad 50% w ciągu ostatanich 12 miesięcy.

Matematyk, wszystko się zgadza.
Cały pakiet kiedyś 40k pln =komponenty (10k)+marża 30k
Pakiet dziś 35k pln = komponenty (5k)+marża 30k
No czego nie rozumiesz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA