Magazyn energii w Żarnowcu. PGE szuka wykonawcy

Magazyn energii w Żarnowcu. PGE szuka wykonawcy
Dariusz Marzec, Polska Grupa Energetyczna

PGE rusza z przetargiem na budowę ogromnego magazynu energii w Żarnowcu. Jego pojemność ma być ponad 4-krotnie większa od pojemności obecnie największego bateryjnego magazynu energii w Europie.

Polska Grupa Energetyczna przygotowuje się do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i budowę, w formule pod klucz, wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Jego moc wyniesie do 263 MW, a pojemność minimalna – 900 MWh. Projekt zlokalizowany będzie w sąsiedztwie należącej do Grupy PGE elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec.

Postępowanie zakupowe ma być prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Planowany termin formalnego wszczęcia postępowania przetargowego to przełom czerwca i lipca 2024 r. Już teraz jednak PGE opublikowało planowane warunki udziału w postępowaniu, jakie muszą spełniać wykonawcy, aby uczestniczyć w przetargu.

REKLAMA

Projekt magazynu energii w Żarnowcu ma już podpisaną umowę przyłączeniową, uruchomioną spółkę celową, pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszenie do certyfikacji ogólnej na rynek mocy. PGE podkreśla, że z uwagi na planowane uzyskanie unijnego dofinasowania ze środków KPO dotrzymanie harmonogramu projektu będzie miało kluczowe znaczenie.

Kluczowa inwestycja dla północnej Polski

Magazyn energii w Żarnowcu pomoże stabilizować pracę sieci elektroenergetycznej w północnej Polsce. Już teraz charakteryzuje się ona dużym nasyceniem farm wiatrowych, a w przyszłości będą do niej trafiać również ogromne wolumeny energii produkowanej przez morskie farmy wiatrowe – szykowane m.in. przez PGE.

REKLAMA

– Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze. Bateryjne magazyny energii, jak ten planowany przy ESP Żarnowiec, zwiększą potencjał magazynowania energii, co wpłynie na poprawę stabilności KSE w warunkach transformacji energetycznej oraz zapewni źródło stabilnych przychodów dla PGE – mówi Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Na razie udział zielonej energii w miksie energetycznym PGE pozostaje jednak nadal stosunkowo niewielkie. Potwierdziły to najnowsze dane z raportu grupy za pierwszy kwartał 2024 r. Więcej na temat w artykule: Udział zielonej energii w miksie PGE wzrósł, ale nadal jest niewielki.

Największy magazyn energii w Europie

Planowana pojemność magazynu energii w Żarnowcu jest ponad 4-krotnie większa od pojemności obecnie największego bateryjnego magazynu energii w Europie. Chodzi o projekt Bumpers Battery Energy Storage System zlokalizowany w Wielkiej Brytanii na terenie hrabstwa Buckinghamshire, na północny zachód od Londynu. Moc tego magazynu energii wynosi 99 MW, a pojemność sięga 198 MWh. Inwestycję zrealizował brytyjski deweloper Harmony Energy, który do budowy magazynu wykorzystał modułowe zestawy Megapack 2XL dostarczone przez Teslę.

Na naszym kontynencie na różnych etapach przygotowań są jednak projekty bateryjnych magazynów energii o parametrach zbliżonych do magazynu, który w Żarnowcu chce uruchomić PGE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.