Brytyjczycy przejmują na polskim rynku magazynów energii

Brytyjczycy przejmują na polskim rynku magazynów energii
Pacific Green

Wywodzący się z Wielkiej Brytanii deweloper magazynów energii przejmie dwa duże bateryjne projekty w Polsce. Nasz kraj ma być dla niego jednym z czterech najważniejszych biznesowych destynacji.

Brytyjski deweloper bateryjnych magazynów energii Pacific Green Technologies ogłosił przejęcie większości udziałów w dwóch projektach o docelowej pojemności 400 MWh. Moc każdego z tych magazynów ma wynosić po 50 MW.

Pacific Green nie ujawnił, od kogo kupi udziały w tych projektach. W komunikacie brytyjskiej firmy jest jedynie mowa o „międzynarodowym inwestorze aktywnym na polskim rynku”. Pierwszy z przejmowanych projektów jest zlokalizowany w pobliżu Warszawy, a drugi w południowo-zachodniej Polsce. Deweloper nie podaje dokładniejszych lokalizacji.

REKLAMA

Pacific Green dla obu projektów chce uzyskać status gotowości do budowy pod koniec tego roku. W obu przypadkach zostały złożone wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Oba projekty mają też zostać zgłoszone do zaplanowanych na czwarty kwartał 2024 r. aukcji mocowych. W ten sposób inwestor chce zabezpieczyć część przyszłych przychodów.

Tradycyjnie uzależniona od konwencjonalnych elektrowni polska energetyka szybko przekształca się w kierunku niesterowalnych źródeł odnawialnych, aby spełnić unijne zobowiązania wynikające z programów Fit for 55 i Net-Zero. Będzie to wymagało wdrożenia magazynów energii na skalę sieciową w całym kraju – komentuje wejście na polski rynek Scott Poulter, CEO w Pacific Green.

Polska jednym z czterech kluczowych rynków

Polska jest dla Pacific Green jednym z czterech kluczowych rynków, na których Brytyjczycy chcą realizować bateryjne inwestycje.

Na początku tego roku brytyjska firma ogłosiła zbudowanie globalnego portfela magazynów energii o docelowej pojemności 6 GWh. Brytyjczycy poinformowali wówczas, że skupiają się na projektach realizowanych przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Australii, we Włoszech i Polsce. W tych krajach Pacific Energy chce zbudować portfel projektów o całkowitej pojemności 12 GWh.

Jak na razie Pacific Energy oddał do użytku jeden, ale za to spory magazyn energii. W ramach zrealizowanego w Wielkiej Brytanii projektu o nazwie Richborough Energy Park uruchomiono bateryjny magazyn o pojemności 99,8 MWh. Jest to jedna z największych tego typu instalacji w Europie.

REKLAMA

Pacific Energy szykuje na Wyspach jeszcze większe inwestycje. Udało mu się zamknąć finansowanie między innymi na projekt Sheaf Energy Park o docelowej pojemności 373,5 MWh.

Brytyjski deweloper podkreśla, że jest to jeden z największych bateryjnych projektów na świecie z finansowaniem bez prawa regresu. Budowa magazynu Sheaf Energy Park ma ruszyć w tym roku i ma on być gotowy w lipcu 2025 r.

Wielkie magazyny energii gotowe w 2026

Drugim najważniejszym europejskim rynkiem dla Pacific Green są Włochy. W ubiegłym roku brytyjski deweloper przejął tam większościowe udziały od firmy Sphera Energy w spółkach realizujących pięć projektów magazynowych o docelowe pojemności 2,8 GWh. Finansowanie pierwszego z projektów, o pojemności mającej wynieść aż 1,5 GWh, ma być zamknięte w tym roku. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r.

Jeszcze większe inwestycje Pacific Energy chce realizować w Australii. Ostatnio kupił tam dwa projekty o łącznej pojemności 3 GWh. W tym roku deweloper chce na australijskim rynku zamknąć finansowanie dla swojego pierwszego projektu o pojemności 500 MWh. Ten magazyn również ma być gotowy w 2026 r.

Nowi inwestorzy na polskim rynku magazynów energii

Pacific Energy jest kolejnym zagranicznym inwestorem, który rozpoczyna działalność na polskim rynku sieciowych magazynów energii. Wcześniej w tym roku na naszym rynku pojawił się fundusz związany z ukraińską grupą energetyczną DTEK. Więcej na ten temat: Columbus sprzedaje projekt ogromnego magazynu energii.

W Polsce aktywny jest także portugalski Greenvolt, który w zakresie magazynów energii okazał się największym zwycięzcą ostatniej aukcji na rynku mocy przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o