REKLAMA
 
REKLAMA

Największy w historii portfel magazynów energii zabezpieczony na rynku mocy

Największy w historii portfel magazynów energii zabezpieczony na rynku mocy
fot. Fluence

Największym zwycięzcą grudniowej aukcji mocy przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) jest Grupa Greenvolt. Zabezpieczyła ona w ten sposób ogromne przychody z kilku projektów bateryjnych magazynów energii.

Ostatnio Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji mocy z dostawą na rok 2028, która odbyła się w grudniu 2023 r. Jak podał, wynikająca z niej suma obowiązków mocowych wynosi ponad 7 GW, w tym ponad 1 GW zabezpieczyły podmioty zagraniczne. Największym zwycięzcą aukcji okazała się Grupa Greenvolt, która zdobyła ponad 70 proc. całkowitej mocy przyznanej technologii BESS (Battery Energy Storage System).

Portfel bateryjnych magazynów energii Greenvolt objętych wsparciem w wyniku aukcji wynosi 1,2 GW. To największy portfel BESS kiedykolwiek zabezpieczony w wyniku aukcji w Polsce.

REKLAMA

Greenvolt Power po raz kolejny udowodnił, że potrafi zaangażować własne zasoby do pełnego rozwoju dużych projektów i jest w stanie zabezpieczyć długoterminowe kontrakty na usługi dostarczane w ramach akumulatorowych systemów magazynowania, gwarantując bankowalne źródło przyszłych przychodów i tworząc solidną bazę na finansowanie i budowę wysokiej jakości aktywów – komentuje Radek Nowak, prezes Greenvolt Power.

Polska jest niezwykle ważnym rynkiem dla Grupy Greenvolt. Wynik ten wzmacnia jej pozycję w strategii rozwoju grupy, dając nam możliwość opracowania i zbudowania sześciu systemów BESS. Dzięki pomyślnemu wynikowi aukcji mocy i planowanym dodatkowym projektom magazynowania energii w innych krajach Greenvolt Power stała się jednym z czołowych graczy BESS w Europie i głównym deweloperem BESS w skali globalnej, posiadając w szczególności największy na świecie portfel BESS z zabezpieczonym kontraktem – podkreśla João Manso Neto, prezes Grupy Greenvolt.

REKLAMA

Arbitraż rynkowy

W ramach zabezpieczonego obowiązku mocowego magazyny Greenvolt będą działać jako rezerwa dla polskiego systemu elektroenergetycznego w okresach, w których istnieje ryzyko niewystarczających mocy do pokrycia zapotrzebowania na energię. Usługa ta będzie wynagradzana według ceny stałej (indeksowanej CPI) wynoszącej 244,90 zł/kW rocznie przez 17-letni okres obowiązywania umowy (to maksymalny możliwy okres w polskim mechanizmie rynku mocy).

Greenvolt informuje, że oprócz zabezpieczonych przychodów z rynku mocy projekty BESS będą miały elastyczność umożliwiającą świadczenie dodatkowych usług związanych z siecią oraz korzystanie z możliwości arbitrażu rynkowego. To wpłynie na zwiększenie rentowności i wartości tych inwestycji.

Grupa Greenvolt wystąpiła w grudniowej aukcji mocy poprzez Greenvolt Power – spółkę zależną, która odpowiada za globalny rozwój, budowę i obsługę projektów wiatrowych, słonecznych i magazynów energii na skalę przemysłową.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tyle pieniędzy zmarnowane na pseudo ekologię.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA