Kiedy wystartują nowe dotacje na magazyny energii dla prosumentów?
W tym miesiącu zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii skierowany do osób, które zrealizowały już swoje inwestycje, ale nie zdążyły złożyć wniosku o dotacje w Moim Prądzie. Teraz pora na nowy programu dofinansowania, który ma być następcą Mojego Prądu.
8 maja 2026 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamknął nabór wniosków o dotacje w programie „Przydomowe magazyny energii część I”, adresowanym wyłącznie do prosumentów, którzy zrealizowali swoje inwestycje najpóźniej do końca października 2025 r. Do otrzymania dotacji początkowo byli uprawnieni prosumenci rozliczający się w net-billingu, którzy zainwestowali w przydomową fotowoltaikę i magazyny energii w okresie od 1 sierpnia 2024 r. do 31 października 2025 r.
Później możliwość otrzymania dofinansowania została rozszerzona o wnioskodawców, którzy dostali dotację na fotowoltaikę nie tylko w szóstej edycji Mojego Prądu, ale także w pierwszych pięciu edycjach tego programu. Dotyczyło to prosumentów, którzy zamontowali fotowoltaikę, a następnie w terminie od 1 sierpnia 2024 r. do 31 października 2025 r. zainstalowali i zgłosili do operatora magazyn energii elektrycznej – ale nie zdążyli złożyć w tym zakresie wniosku w Moim Prądzie.
Dofinansowanie wynosiło maksymalnie 7 tys. zł w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-20 kW, maks. 16 tys. zł na magazyny energii elektrycznej o pojemności minimum 2 kWh, a także 5 tys. zł na magazyny ciepła o pojemności minimum 20 dm3.
Wykorzystano 2/3 pieniędzy na dotacje
Nabór wniosków w programie „Przydomowe magazyny energii część I” ruszył 30 marca 2026 r. i miał potrwać początkowo tylko dwa tygodnie, jednak później, w sytuacji stosunkowo małej liczby wniosków, nabór przedłużano, a ostatecznie zamknięto go 8 maja br. Ile wniosków ostatecznie złożono?
NFOŚiGW przekazał nam, że złożonych zostało 12967 wniosków na kwotę 229,44 mln zł. W tym liczba i wartość wniosków na poszczególne urządzenia wyniosły odpowiednio:
- Instalacje fotowoltaiczne – 9845 wniosków na kwotę 63,89 mln zł
- Magazyny energii cieplnej – 1817 wniosków na kwotę 4,45 mln zł
- Magazyny energii elektrycznej – 11759 wniosków na kwotę 153,74 mln zł
Mimo kilkukrotnego przedłużania naboru alokacja środków w programie „Przydomowe magazyny energii część I” nie została wyczerpana. Budżet konkursu wynosił 335 mln zł, co oznacza wykorzystanie 68 proc. dostępnej alokacji.
Co z niewykorzystanymi pieniędzmi? Zapytaliśmy o to Narodowy Fundusz, jednak w odpowiedzi NFOŚiGW zapewnił jedynie, że planuje dalsze wykorzystanie pozostałych środków i że będzie informować o tym w kolejnych komunikatach.
Kiedy nowy program?
Po zakończeniu programu adresowanego dla prosumentów, którzy zrealizowali swoje inwestycje do końca października 2025 r., rynek czeka na zapowiedziany przez Narodowy Fundusz nowy program „Przydomowe magazyny energii część II” z budżetem 1 miliard złotych, z którego będzie można otrzymać dotacje na magazyny energii elektrycznej i cieplnej, a także na falowniki hybrydowe umożliwiające współpracę domowej fotowoltaiki z magazynem energii elektrycznej. Nie będzie już dofinansowania na fotowoltaikę.
NFOŚiGW opublikował regulamin nowego programu, natomiast nadal nie jest jasne, kiedy dokładnie wystartuje nabór wniosków. Narodowy Fundusz przekazał nam teraz, że uruchomienie naboru planowane jest na wrzesień 2026 r.
W nowym programie dotację będą mogli otrzymać prosumenci, którzy posiadają mikroinstalację OZE podłączoną do sieci elektroenergetycznej. Co istotne, z dofinansowania będą mogli skorzystać nie tylko prosumenci rozliczający się w net-billingu, ale także właściciele starszych mikroinstalacji zgłoszonych do przyłączenia przed 1 kwietnia 2022 r. i objętych net-meteringiem (opustami).
Na co będzie można otrzymać dotację?
Dofinansowanie obejmie następujące urządzenia, zainstalowane i zgłoszone do operatora systemu dystrybucyjnego najwcześniej 1 listopada 2025 r.:
1. Magazyny energii elektrycznej
Dotacje obejmą nowe magazyny energii elektrycznej o minimalnej pojemności 10 kWh, przy czym pojemność ma wynosić co najmniej 2-krotność pojemności nominalnej na 1 wat mocy szczytowej instalacji OZE liczonej w kWp. Dofinansowane zostaną urządzenia zamontowane na stałe pod adresem, pod którym znajduje się mikroinstalacja. Wykluczone jest wsparcie inwestycji w mobilne magazyny energii. Nie będzie też można dostać dotacji na magazyny nieposiadające certyfikatów zgodności z normami bezpieczeństwa – w tym na magazyny złożone samodzielnie.
2. Magazyny ciepła
Dofinansowanie będzie można otrzymać na przechowujące energię wytworzoną przez mikroinstalacje OZE magazyny ciepła o pojemności co najmniej 100 dm3, w których czynnikiem magazynującym ciepło jest woda. Dofinansowanie obejmie urządzenia wyprodukowane wyłącznie w Unii Europejskiej. W szczególności dofinansowanie obejmie zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u. z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.
.
.
.
3. Falowniki hybrydowe
Dotacje obejmą zakup i montaż falownika hybrydowego, ale tylko w przypadku jednoczesnego ubiegania się o dofinansowanie do magazynu energii. Podobnie jak w przypadku magazynów ciepła dotacje obejmą tylko urządzenia wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej.
Jaka wysokość dofinansowania?
Dofinansowanie będzie przyznawane w formie bezzwrotnych dotacji. Ich wartość wyniesie:
- Magazyny energii elektrycznej - intensywność dofinansowania nie może wynieść więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 800 zł/kWh pojemności nominalnej. Dla prosumentów rozliczających się w net-meteringu i net-billingu wysokość dotacji wyniesie odpowiednio do 8 tys. zł i do 16 tys. zł.
- Magazyny ciepła - dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 1 tys. zł.
- Falowniki hybrydowe - dotacja do 2 tys. zł, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Piotr Pająk, redaktor Gramwzielone.pl
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.
Żadne dotacje do chińskich akumulatorów. Stop wspierania przez dofinansowanie chiński przemysł akumulatorowy.
Bo już ostrzegają:
– albo na wnuczka na policjanta na Jezuska a teraz na domowe akumulatorowe magazyny energii.
Żadnych dotacji dla Waldka. Rozbawia mnie zapis ,,,Nie będzie też można dostać dotacji na magazyny nieposiadające certyfikatów zgodności z normami bezpieczeństwa – w tym na magazyny złożone samodzielnie.
Ludzie którzy takie magazyny mają to podziemie i mają głęboko sami wiecie gdzie wszelkie dotacje i zapisy, nie znoszą chodzić na pasku bandziorów którzy zwyczajnie okradają naród.
Nawiązując do tytułowego pytania ja czekam na odpowiedź na takie – kiedy wystartują dotacje na magazyny energii dla nieprosumentów.
@Zaciekawiony, nigdy bo to nie to lotnisko. Nieprosument to dojna krowa i nie da się jej bardziej wydoić.
Jakie dotacje ?Przeciez magazyny maja byc zabronione.. Zadnych dotacji. Ja sie pytam kiedy beda wystawione faktury z kwotami do zwrotu za wszystkie pobrane dotacje Dosc rozdawnictwa. Braliscie to teraz oddawac i to z odsetkami!
A jak było z dotacjami do przydomowych turbin wiatrowych. Cwaniaczki importerzy ściągali kontenerami szmelc/złom z chin a potem zawyżali cenę instalacji z dofinansowaniem nawet 500 krotnie i wciskami je klientom. Jak wyszły wielkie oszustwa importerów to ministerstwo szybko przerwało dofinansowanie na przydomowe turbiny wiatrowe. Teraz będzie to samo z przydomowymi akumulatorowymi magazynami. Czyli Polak przed jak i po dofinansowaniu …głupi …
Oczywiście instalację Offgrid nie podlegają dofinansowaniu bo nie napędzają machiny biurokratyczno urzędniczej.
Jak to w końcu z tymi magazynami? Z jednej strony dotacje a z drugiej zakaz montażu?
A gdzie ten regulamin jest opublikowany bo chętnie bym się zapoznał? Czy może artykuł wprowadza w błąd bo są tylko opublikowane planowane założenia programu a nie regulamin?
Witam
Mam pytanie dotyczące tych nowych dofinansowań. 1. Czy uzyskując dofinansowanie na magazyn energii ,ciepła, czy falownik hybrydowy trzeba będzie przejść z net- meteringu ba net- biling?
2. Czy są progi dochodowe przy tych dotacjach ?
Żadnych dotacji jak kogoś stać to niech sobie kupi za swoje. Jak coś jest dobre do nie trzeba do tego dopłacać. Co za chory kraj. Za chwilę będą szukać pieniędzy i podnosić podatki od wszystkiego.
Biedaki polaki tylko na dotacje czekacie!
Piniędzy nie ma i nie będzie! Gdzie są Ci piewcy mił9ści do pis-u? Już ich nie ma czy zmienili nick, zamilkili? Gdyby pisiory tak pezez rok wprowadzali dotacje do PV i magazynów to byście ich zhedli żywcem! A ten partacki nierząd jak się guzdra i nie potrafi naposać programu dotacyjnego i jego rozliczyć to cisza! Hipokryci, albo siedzą w tym samym bagnie co nierząd!!!
Czekam na 1 września aby złożyć wniosek na dofinansowanie. Jestem mieszkańcem Warszawy
@Andżej to nie moja wina że jesteś ze stolycy….
można wspierać polski rynek i europejskim magazynów energii i falowników hybrydowych ale to jest pięciokrotnie droższe co nikt nie zna iwny by nabijać kable z chińskich komponentów europejskich pośrednikom
Młodzi piszą na takie komentarze…. jprd. Zielona energia jest dobra i ratuje nasze płuca przed wdychaniem masy pyłów. Kiedyś istniało w Polsce mnóstwo małych elektrowni wodnych, to też byla ” zielona energia” ale nowoczesność je zabiła :(. Instalacje fotowoltaiczne uzupełniają braki, ale sieci energetyczne są stare i przeciążone. Autokonsumpcja i magazyny ratują sytuację, tanio odciążają sieć i dają pewną niezależność i bezpieczeństwo energetyczne posiadaczą instalacji. Ci, którzy je montują u siebie, to nie złodzieje, cwaniaczki, itp. To ludzie myślący o przyszłości, a złodziei trzeba szukać wśród oszustów naciągających nieświadomych ludzi na montaż… paneli, pomp ciepła i wiatraków tylko dla własnego zysku. Tylko głupcy mogą krzyczeć… precz z chińskimi bateriami, bo te akurat robią bardzo dobre, to świetny komponent magazynów produkowany w UE. Większość baterii produkuje się Chinach. Bawełna też nie rośnie w UE, ale jakoś nie biegamy na golasa czy w lnianych sukmanach:). Komentujmy więc proszę mądrze, bez brudnej polityki, a wszelkich złodziei trzeba ścigać i piętnować. Sam pogoniłem firmę z ofertą na wiatrak wart może 7-8 tys. gdzie faktura miała byc na… 95000, by wykorzystać max dofinansowania, „bo to przeciez z UE, a nie z naszych”. Wliczali fikcyjne wszystko… projekt, analizy, montaż, szkolenia. Ja miałem zapłacić nie więcej ja 3700… czyli oni złodzieje, a pewnie frajer, że nie skorzystałem. Będziemy bezpieczniejsi energetyczne, gdy powstanie dużo mikro instalacji z magazynami. To dobra rezerwa energii… gdyby źle się działo. I nie zapominajmy, z tej energii oddawanej do sieci korzystają także ci, którzy nie maja paneli na dachu.
Czy to znaczy że magazyny z najnowszymi certyfikatami będą bardziej niebezpieczne i nie będzie ich można w większości miejsc montować
Witam skoro dotacje dla Kowalskiego są uzasadnione
To płacenie zusu Jasiowi kapeli też jest uzasadnione
Zniszczono zdrowy rynek gdzie dobrobyt buduje się pracą i wiedzą
Piękna wiadomość dla tych co chcą przejść na off grid
Bez dotacji chińskie będą jeszcze tańsze
instalacja 15 kwp magazyn 40 kw chiński
Off grid za licznikiem ats
Elektrownia tylko jako agregat
W tym roku 10 lutego na stałe odcięty od elektrowni
W okresie listopad luty musiałem hebel załączyć 21 razy
Na 100 dni
Tylko off grid
Cena styropianu po wejściu dotacji na termomodernizacje wzrosła o 150 procent
Hahahaha
Dotacje na magazyny energii spowodują wzrost cen magazynów o co najmniej 200%
Dlatego ja kupiłem w Chinach magazyn po cle podatku wyszło 46% obecnej ceny rynkowej