Na Podkarpaciu powstanie duży magazyn energii. OX2 wybrał dostawcę
Deweloper odnawialnych źródeł i magazynów energii wybrał dostawcę dużego magazynu energii, który powstanie w województwie podkarpackim. Magazyn ma być gotowy już w przyszłym roku.
Aktywny na polskim rynku odnawialnych źródeł energii deweloper OX2 wybuduje swój pierwszy bateryjny magazyn energii w naszym kraju. Obiekt powstający w Osieku Jasielskim na Podkarpaciu osiągnie moc 50 MW i pojemność 120 MWh.
Dla magazynu energii OX2 uzyskał kontrakt mocowy, który zapewni tej inwestycji gwarantowane przychody w okresie 17 lat. OX2 zawarł dla projektu długoterminową umowę finansowania z bankami NordLB oraz CaixaBank.
Całkowite portfolio OX2 obejmujące projekty w rozwoju, budowie, zarządzaniu oraz operujące wynosi około 33 GW. Firma prowadzi działalność na dziewięciu rynkach w Europie oraz w Australii. Zatrudnia około 500 pracowników i ma siedzibę w Sztokholmie, w Szwecji.
OX2 działa w Polsce od 2019 roku. W tym czasie spółka oddała do użytku siedem farm wiatrowych zlokalizowanych w różnych częściach kraju oraz farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MWp w województwie opolskim.
Projekt w Osieku Jasielskim jest pierwszym przedsięwzięciem dewelopera OX2 na polskim rynku w zakresie magazynowania energii. Jednocześnie spółka przygotowuje się do realizacji dwóch kolejnych magazynów energii, każdy o mocy 99,5 MW i pojemności 199 MWh, z zakontraktowaną dostawą na rynek mocy w 2029 r. Pierwszy powstanie w woj. małopolskim, a drugi w północno-wschodniej Polsce.
– Nasz pierwszy magazyn energii w Osieku Jasielskim przyczyni się do stabilizacji sieci, umożliwiając efektywne wykorzystanie zielonej energii. Jednocześnie rozwijamy portfel kolejnych projektów bateryjnych, wiatrowych i fotowoltaicznych, które będą wspierać transformację energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne kraju. W realiach rynku, na którym wiele projektów pozostaje jedynie w sferze planów, w OX2 skutecznie i konsekwentnie doprowadzamy projekty do etapu budowy i realizujemy je – komentuje Tomasz Guzowski, prezes OX2 Polska.
Kolejna umowa dla Fluence
Kontrakt na dostawę magazynu energii w Osieku Jasielskim zdobyła firma Fluence utworzona przez niemieckiego Siemensa i amerykański AES, specjalizująca się w dostawie bateryjnych magazynów energii przeznaczonych dla segmentu „utility”. W ramach zamówienia dla OX2 Fluence dostarczy rozwiązanie bazujące na modułach bateryjnych Smartstack.
To kolejny duży kontrakt na dostawy magazynów energii do Polski, który zrealizuje Fluence. Firma dostarczy swoje baterie także do magazynu energii, który w Gryfinie realizuje PGE. Ponadto Fluence odpowiada za dostawy magazynu energii, który w Małopolsce buduje firma DRI związana z ukraińską grupą energetyczną DTEK.
Piotr Pająk, redaktor Gramwzielone.pl
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.
W końcu się obudzili. Już dawno trzeba było to robić. Ale cwaniactwo nie zna granic. Prąd podrożał na pewno nie stanieje bo się będzie musiała inwestycja zwrócić. A może to nie cwaniactwo tylko dopiero zaskoczyli z pomysłem. 😂 Lepiej teraz niż nigdy.
@Elektryk i Polak – no właśnie cwaniactwo – zwyczajnie gwarancje cenowe – bez teho biznes sie nie spina. To samo gwarancje na pv i wiatr – poszukaj jakie stawki mają złodzieje.
Zgadnij, kto za tą „tanią” zieloną energię bazującą na dotacjach płaci… czysta komuna…