Niemcy chcą instalować więcej propanowych pomp ciepła

Niemcy chcą instalować więcej propanowych pomp ciepła
fot. Fraunhofer ISE

Niemiecki Instytut Fraunhofera zamierza we współpracy z firmami z sektora ciepłownictwa i budownictwa mieszkaniowego opracować rozwiązania, które pozwolą na wymianę gazowych i olejowych systemów grzewczych na propanowe pompy ciepła. Odbędzie się to w ramach projektu „LC R290 – Low Charge Heat Pump Solutions”.

Inicjatorem nowego projektu jest zespół ds. systemów energii słonecznej Instytutu Fraunhofera. Podejmie on współpracę z przedsiębiorcami z branży ciepłownictwa i budownictwa mieszkaniowego w celu opracowania łatwych do implementacji rozwiązań pozwalających na szybką redukcję gazowych i olejowych systemów grzewczych i zastąpienie ich propanowymi pompami ciepła.

Zdaniem pracowników Instytutu Fraunhofera propan (R290) to efektywny i przyjazny środowisku czynnik chłodniczy, który od dłuższego czasu jest stosowany w pompach ciepła instalowanych na zewnątrz. Teraz jednak, wraz z rozwojem popytu na pompy ciepła, potrzebne są technologie i rozwiązania, które pozwolą rozszerzyć obszar zastosowania tych urządzeń.

REKLAMA

W związku z tym badacze z Instytutu Fraunhofera wraz z przedsiębiorcami chcą opracować rozwiązania umożliwiające montaż propanowych pomp ciepła m.in. w systemach ogrzewania budynków parterowych, w wewnętrznych systemach centralnego ogrzewania (c.o.) oraz w wysokowydajnych zewnętrznych pompach grzewczych.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Dla konsorcjum kluczową kwestią będzie bezpieczeństwo. Zespół zamierza opracować obwód chłodniczy pompy ciepła wykorzystujący mniej niż 150 g propanu (który nadal pozostaje łatwopalnym czynnika chłodniczym) przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności grzewczej. Będzie to miało największe znaczenie przy zastosowaniu urządzeń w wewnętrznych systemach c.o.

Zespół skupi się także na zbadaniu możliwości połączenia kilku pomp ciepła i jednoczesnego nimi sterowania – zamierza przetestować szereg propozycji zapewniających bezpieczeństwo układu. W obszarze zastosowań zewnętrznych, oprócz zachowania maksymalnego bezpieczeństwa pracy, naukowcy i przedsiębiorcy skupią się również na optymalizacji pod kątem redukcji wykorzystania czynnika chłodniczego i dopracowaniu procesu odszraniania.

Reklama

Producenci skorzystają

Uczestniczący w projekcie producenci pomp ciepła będą mogli wdrożyć opracowane w ramach konsorcjum naukowo-biznesowego rozwiązania do swoich własnych produktów, a także kontynuować współpracę w ramach przedsięwzięć kooperacyjnych. Uczestnicy projektu wierzą, że szybka implementacja wypracowanych rozwiązań w dużej skali może znacząco zredukować koszty produkcji, a także zwiększyć konkurencyjność producentów.

Projekt „LC R290 – Low Charge Heat Pump Solutions” otrzymał 7 mln euro (ponad 32 mln zł) dofinansowania z Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.