Potentat rynku energii odnawialnej chce skarżyć Polskę

Potentat rynku energii odnawialnej chce skarżyć Polskę
EDPR

Jeden z największy inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej portugalski EDPR zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko rządom Polski i Rumunii w związku z wprowadzeniem przez te kraje prawa ograniczającego przychody ze sprzedaży energii.

Przyjęta pod koniec 2022 roku ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku zakłada wprowadzenie maksymalnych przychodów za energię, którą będą mogli uzyskać wytwórcy energii elektrycznej.

Maksymalne stawki za energię mają objąć m.in. wytwórców energii ze źródeł odnawialnych (z wyjątkiem m.in. wytwórców posiadających mniejsze instalacje czy rozliczających się w systemie aukcyjnym). Początkowo Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło, że w przypadku energetyki wiatrowej i słonecznej maksymalne ceny, które będzie można uzyskać ze sprzedaży energii, wyniosą odpowiednio 355 zł/MWh i 295 zł/MWh.

REKLAMA

Poźniej ministerstwo zapowiedziało podniesienie tych poziomów, jednak w obliczu wysokich cen energii, które obecnie mogą uzyskać na rynku hurtowym wytwórcy energii, wielu z nich poczuło się poszkodowanych przez regulację ograniczającą rentowność ich inwestycji.

Wśród nich jest potentat rynku odnawialnych źródeł energii – wywodząca się z Portugalii Grupa EDPR, która w tym tygodniu zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko polskim władzom. Podobne kroki mają zostać podjęte przez EDPR wobec władz Rumunii.

Portugalska grupa ocenia, że wprowadzone w obu krajach regulacje związane z ograniczeniem przychodów wytwórców energii odnawialnej są zbyt restrykcyjne w stosunku do postanowień przyjętych na forum Unii Europejskiej we wrześniu 2022 roku, zgodnie z którymi kraje UE mogą ograniczyć przychody ze sprzedaży energii na rynku hurtowym maksymalnie do 180 euro/MWh w okresie od 1 grudnia 2022 roku do połowy 2023 roku.

REKLAMA

Lider rynku OZE

Portugalska grupa energetyczna EDPR należy do największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Jej portfel wytwórczy liczył na koniec trzeciego kwartału 2022 roku około 14,3 GW.

EDPR jest także jednym z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku OZE. W naszym kraju rozpoczął działalność w 2008 roku. Od tej pory zrealizował u nas inwestycje o łącznej mocy ponad 800 MW.

Niedawno polski oddział EDPR uruchomił swoją kolejną farmę wiatrową w Polsce – w Budzyniu, w województwie wielkopolskim. Moc zainstalowana tej farmy wynosi 70 MW, na obiekt składa się 35 turbin wiatrowych.

Również pod koniec zeszłego roku EDPR zaczął budowę w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznej o mocy 31 MW, która powstaje w gminie Brzeźnica w województwie lubuskim.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.