EDPR buduje dużą farmę fotowoltaiczną w lubuskim

EDPR buduje dużą farmę fotowoltaiczną w lubuskim
fot. EDPR

W Chotkowie rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej, której moc zainstalowana wynieść ma 31 MW. Instalacja powstanie dzięki współpracy firm EDP Renewables i Neo Energy Group z gminą Brzeźnica.

Portugalska spółka EDP Renewables (EDPR) startuje z realizacją projektu fotowoltaicznego w województwie lubuskim.

Inwestycja w Chotkowie jest jednym z przykładów na to, że polski rynek energetyczny potrafi rozkwitać, jeśli tylko mamy solidne know‑how i prawdziwą współpracę. We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznej – mówi Joaquim Barbosa, dyrektor generalny EDPR Polska.

REKLAMA

Korzyści krajowe i lokalne

W Chotkowie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 31 MW, która ma produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu ponad 20 tys. gospodarstw domowych. Projekt obejmuje również podziemne linie niskiego i średniego napięcia, stacje transformatorowe i drogi wewnętrzne, dzięki czemu stanie się kluczowym elementem krajowej sieci przesyłowej.

 

REKLAMA

Przykład Chotkowa udowadnia, że pomimo turbulencji formalno-prawnych na rynku OZE w Polsce jest możliwa skuteczna realizacja dużych projektów fotowoltaicznych. Jesteśmy dumni, że jako Neo Energy Group zmieniamy polskie realia energetyczne, zarówno lokalnie, jak i w całym kraju – komentuje Piotr F. Beaupré, prezes Neo Energy Group.

Korzyści dla Brzeźnicy są bardzo wymierne i przekładają się na dodatkowe wpływy z podatków, co pozwoli nam na dalsze inwestycje w gminie. Ponadto dzięki budowie farmy fotowoltaicznej poprawi się jakość dróg, co wpłynie na komfort życia mieszkańców – podkreśla Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.

EDPR w Polsce

Spółka EDPR rozpoczęła działalność w Polsce w 2008 roku. Od tej pory zrealizowała u nas inwestycje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ponad 800 MW.

W drugiej połowie października firma uruchomiła swoją kolejną farmę wiatrową – w Budzyniu, w województwie wielkopolskim. Moc zainstalowana farmy wynosi 70 MW, na obiekt składa się 35 turbin wiatrowych. Jest to trzecia inwestycja wiatrowa EDPR w Wielkopolsce – wcześniejsze to farmy Margonin (120 MW) i Pawłowo-Gołańcz (80 MW).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.