Piekarnie dostaną preferencyjną cenę za gaz

Piekarnie dostaną preferencyjną cenę za gaz
Fot. KPRM

Rząd zdecydował, że począwszy od drugiego kwartału piekarnie będą płacić za gaz mniej niż inni odbiorcy. Dostawcom gazu mają przysługiwać z tego tytułu rekompensaty, których łączny koszt jest szacowany na około 300 mln zł. 

Maksymalna cena gazu dla piekarni w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku wyniesie 200,17 zł/MWh.

Z preferencyjnej ceny mają skorzystać firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) w piecach ogrzewanych gazem ziemnym.

REKLAMA

– Gaz jest wykorzystywany przez dużą część branży piekarniczej do ogrzewania pieców, w których wytwarzają swoje produkty. Wyższe ceny gazu to przeważnie wyższe ceny towarów, a pieczywo to nadal podstawowy produkt dla milionów Polaków – miesięcznie każdy Polak zjada przeciętnie 2,75 kg chleba. Stąd nasza pomoc. Chcemy zapewnić obywatelom produkty w akceptowalnych przez nich cenach – komentuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Pomoc dotrze przede wszystkim do podmiotów z sektora mikro i małych firm. W najtrudniejszej obecnie sytuacji są najmniejsze piekarnie, choćby z powodu braku możliwości osiągnięcia efektu skali czy ograniczonej możliwości negocjacji stawek z dostawcami gazu – dodaje Waldemar Buda.

REKLAMA

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina, że wcześniej wprowadzone zostały maksymalne ceny za gaz dla tzw. odbiorców wrażliwych, podmiotów opieki zdrowotnej, szkół, przedszkoli itp.

Jednak w przeciwieństwie do tych podmiotów wsparcie dla piekarni stanowiłoby pomoc publiczną w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej. Z uwagi na ograniczoną skalę wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, czyli pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat.

Zgodnie z zaimplementowanym rozwiązaniem przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe ma  przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

Według szacunków rządu liczba przedsiębiorców, których może objąć wsparcie, wynosi około 2,7 tys. Szacowany koszt pomocy to około 300 mln zł za trzy kwartały 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.