REKLAMA
 
REKLAMA

PGE zmodernizuje elektrownię wodną

PGE zmodernizuje elektrownię wodną
fot. PGE

Spółka z Grupy PGE podpisała umowę na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin. Jak informuje PGE Energia Odnawialna, dzięki tej inwestycji elektrownia będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat. Ponadto zwiększy swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. – z obecnych 3634 MWh do około 4000 MWh.

Do końca marca 2024 roku w Elektrowni Wodnej Gubin wymienione zostaną m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont. PGE zmodernizuje obiekt w kilku etapach. Początkowy obejmie wymianę hydrozespołów Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Później nastąpi modernizacja hydrozespołu Hz 1: aparatu kierowniczego, wirnika, łożyska nośnego i głównego, układu regulacji oraz generatora.

Jak informuje PGE, Elektrownia Wodna Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Wybudowana została wraz ze stopniem wodnym w 1905 roku w korycie rzeki Nysa Łużycka. Wyposażona jest w trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy około 1,1 MW.

REKLAMA

Międzynarodowe finansowanie

Projekt odnowienia gubińskiej elektrowni wodnej ma nazwę „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin”. Inwestor korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Jego wartość to 6 mln zł.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. W swoim portfolio ma 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

W grudniu 2022 roku PGE Energia Odnawialna kupiła 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Elektrownie będą uruchamiane w latach 2024–2025. Szacowana produkcja energii z zakupionych inwestycji wyniesie około 65 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Z artykułu wynika, ze Ta elektrownia zapewni pokrycie 20% zapotrzebowania Polski. Bełchatów można wyłączyć.

czytaj ze zrozumieniem, 4GWh rocznie, a nie 4GW mocy. Moc maksymalna po remoncie 1,1 MW.

To pisz ze zrozumieniem, gdzie pisze że 4MWh to rocznie ?

A moja pompa ciepła ( mniejsza o markę) w tym sezonie, czyli 0d 16 listopada 2022 (dzień montażu) do końca lutego 2023 wzięła średnio nieco mniej niż 1000 kWh miesięcznie. A grzeje około 250 m(2) w domu jednorodzinnym. I to do temperatury 23 st. C, bo żona lubi ciepło. A ponieważ z fotowoltaiki już po oddaniu tych 20% miałem przed sezonem 6001 kWh na magazynie, to jest po prostu git. Moc instalacji fotowoltaicznej to 9,98 kWh na dachu skierowanym na południe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA