PGE kupuje kolejne projekty fotowoltaiczne

PGE kupuje kolejne projekty fotowoltaiczne
PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna kupiła projekty fotowoltaiczne zlokalizowane w województwach wielkopolskim i łódzkim. Wszystkie projekty mają ważne warunki techniczne przyłączenia. Do budowy elektrowni fotowoltaicznych zostaną wykorzystane dwustronne panele PV.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, kupiła 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Elektrownie będą uruchamiane w latach 2024–2025. Szacowana produkcja – na poziomie około 65 GWh – pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

Do budowy wykorzystane zostaną moduły fotowoltaiczne w technologii bifacialnej, absorbujące światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wyższej produktywności niż w przypadku zastosowania tradycyjnych modułów jednostronnych. Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia obok elektrowni PV powstanie infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy.

REKLAMA

Nabycie 28 projektów fotowoltaicznych to kolejna ważna w ostatnim czasie akwizycja Grupy PGE na rynku zielonej energetyki. Tylko w tym roku kupiliśmy aktywa o łącznej mocy około 168 MW. Były to zarówno projekty fotowoltaiczne, jak i trzy farmy wiatrowe: Radzyń, Jóźwin i Ścieki. Jesteśmy stale otwarci na kolejne oferty. Interesują nas zarówno projektowane, jak i zrealizowane już inwestycje – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

 

Celem Grupy PGE jest osiągnięcie do 2030 roku 3 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami już w 2023 roku obok 24 obecnie zarządzanych przez PGE Energia Odnawialna farm fotowoltaicznych powstaną 24 kolejne instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach.

Najważniejszą z nich i jednocześnie jedną z największych instalacji słonecznych w Polsce będzie elektrownia na Podkarpaciu realizowana w ramach projektu o nazwie PV Jeziórko, której budowę rozpoczęto na początku tego miesiąca. Na pierwszym etapie składać się ona będzie z blisko 200 tys. paneli o łącznej mocy 100 MW, a docelową moc 153 MW inwestycja osiągnie w 2024 roku.

Ogólnie w 2023 roku PGE Energia Odnawialna chce osiągnąć portfel wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy około 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne około 3 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.