Sprzedawca gazu dla firmy i ceny gazu ziemnego – na co zwrócić uwagę?

Sprzedawca gazu dla firmy i ceny gazu ziemnego – na co zwrócić uwagę?

Ostatnie miesiące przyniosły znaczne wahania cen na rynku paliw. Kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie doprowadził do znacznego wzrostu cen gazu ziemnego w minionym roku. Jednak z początkiem 2023 ceny gazu na rynkach praktycznie wróciły do poziomu sprzed konfliktu. W tej sytuacji warto znać skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za gaz. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy gazu dla firmy.

Dystrybutorzy, dostawcy i sprzedawcy gazu – wyjaśniamy różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Kim jest dostawca gazu, jego dystrybutor oraz sprzedawca? Czy tych określeń można używać zamiennie? Czy jedna firma może być równocześnie dystrybutorem gazu i sprzedawcą gazu ziemnego?

Przedsiębiorstwa energetyczne dostarczające gaz prowadzą działalność dwóch typów: dystrybucji i / lub sprzedaży gazu. Dystrybucja gazu to jego dostarczanie (przesyłanie) odbiorcom, które odbywa się przez sieć gazową doprowadzoną do budynków klientów. Dystrybutor gazu w Polsce (nazywany również Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, OSD) odpowiada za wszelkie kwestie techniczne związane z przesyłaniem gazu (dystrybucją): jakością paliwa, dostawami, remontami, rozbudową sieci i dołączaniem nowych klientów, a także obsługą numeru alarmowego 992. Jakich mamy dystrybutorów gazu w Polsce? Na rynku dominuje Polska Spółka Gazownictwa, posiadająca praktycznie monopol na dystrybucję paliwa gazowego.

Z kolei sprzedawca gazu to podmiot zajmujący się handlem gazem ziemnym. Kupuje on paliwo gazowe na rynku energii lub od wytwórców, a następnie sprzedaje swoim klientom. Sprzedawcy gazu ziemnego działają na podstawie koncesji udzielanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Rynek sprzedawców gazu w Polsce dynamicznie się rozrasta, z największych firm wymienić można: Enea, EWE, Energa, Tauron czy PGE.

Kim zatem jest dostawca gazu ziemnego? Dostawca gazu to po prostu dystrybutor gazu, a tych dwóch określeń można używać wymiennie.

Ceny gazu ziemnego i wybór sprzedawcy

Ceny na rynku gazu dla firm regulowane są przez URE (Urząd Regulacji Energetyki). Nie oznacza to jednak, że firmy kupować będą gaz po stałych cenach oraz bez obaw o podwyżki. Oczywiste jest, że sprzedawcy gazu oferują różne ceny.

– Chcąc zmienić sprzedawcę gazu, należy zacząć od porównania ofert. Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego może oznaczać dla firmy znaczne oszczędności, zwłaszcza jeśli to paliwo jest wykorzystywane w produkcji lub do ogrzewania budynków. Zamiast często zawyżonej stałej ceny gazu, warto rozważyć oferty firm, w których cena gazu ziemnego bazuje na aktualnej cenie rynkowej. Jest to uczciwe rozwiązanie, które uwzględnia bieżącą sytuację na rynku energii. Taką ofertę dla podmiotów gospodarczych przygotowała nasza firma energetyczna – dodaje ekspert z firmy EWE.pl.

Poszukując najtańszego sprzedawcy gazu ziemnego dla naszego przedsiębiorstwa, należy wziąć pod uwagę: cenę kWh gazu, okres rozliczeniowy, czas trwania umowy, a także to, czy istnieje możliwość negocjacji, jeśli ceny gazu na rynkach światowych spadną oraz kwestie związane z zakończeniem umowy przed terminem. Kto jest najtańszym sprzedawcą gazu ziemnego w 2023? To w dużej mierze zależy od zapotrzebowania i sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa.

Pamiętajmy również, aby sprawdzić opinie i historię sprzedawców, których oferty będziemy analizować. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprzedawcy o ugruntowanej pozycji na rynku. Najtańszy sprzedawca gazu może się okazać firmą z brakiem doświadczenia na rynku gazowym.

Zmiana sprzedawcy gazu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Decydując się na zmianę sprzedawcy gazu, należy porównać oferty różnych podmiotów. Aby mogli oni je przygotować, konieczne jest dostarczenie szacunkowego zapotrzebowania na gaz firmy. Możemy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zużycia gazu.

Rozważając zmianę sprzedawcy gazu, przyjrzyj się bliżej takim szczegółom oferty jak:

  • cena
  • za kWh i opłata abonamentowa, ponieważ to od nich zależy, jak korzystna będzie oferta,
  • gwarancja stałej ceny lub ceny gazu ustalane wg. stawek rynkowych,
  • rodzaj i czas trwania umowy,
  • warunki wypowiedzenia umowy,
  • możliwość zakupu gazu i prądu u jednego sprzedawcy, tzw. oferta dual-fuel lub kogeneracja.

Klient biznesowy ma możliwość zmiany sprzedawcy gazu ziemnego. Sama procedura nie jest skomplikowana, jednak wymaga dopełnienia kilku formalności. Pamiętajmy także, aby sprawdzić, czy rozwiązując dotychczasową umowę, nie grożą nam kary za jej zerwanie.

Zmiana sprzedawcy gazu jest obecnie jednym ze sposobów na oszczędności w firmach. Dynamicznie rosnąca liczba przedsiębiorstw energetycznych, a więc większa konkurencja na rynku, spowodowała obniżenie marż sprzedażowych. Pamiętajmy, aby zmieniając sprzedawcę gazu dokładnie przeanalizować oferty oraz sprawdzić wiarygodność sprzedawcy.

 

artykuł sponsorowany