REKLAMA
 
REKLAMA

NCBR za darmo zainstaluje magazyny energii w domach. Szuka chętnych

NCBR za darmo zainstaluje magazyny energii w domach. Szuka chętnych
Unsplash

Innowacyjne systemy wentylacji, magazynowania ciepła i chłodu oraz magazyny energii znajdą się w domach wybranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zgłoszenia przyjmowane są do jutra.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) szuka sześciu domów jednorodzinnych, w których przeprowadzi inwestycje energetyczne bezkosztowo dla właścicieli. Będą one polegać na zainstalowaniu systemów do ogrzewania i chłodzenia budynku wykorzystującego magazyn ciepła i/lub chłodu, systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i/lub systemów magazynowania energii elektrycznej. Mają one pomóc w obniżeniu kosztów eksploatacji nieruchomości i ograniczeniu jej negatywnego wpływu na środowisko.

Otwarty dom

Celem programu NCBR jest zademonstrowanie działania wskazanych systemów. Ich instalacja będzie całkowicie bezpłatna dla właścicieli wybranych domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Jednak każdy z sześciu właścicieli nieruchomości zakwalifikowanych do udziału w konkursie będzie miał obowiązek dbania o powierzony system. Ponadto będzie musiał udostępniać go w celu możliwości zaprezentowania jego funkcjonowania zainteresowanym podmiotom.

Zgłoszenie do udziału w konkursie można składać do NCBR do 7 lipca godz. 12.

Szczegółowe wymagania

W załącznikach do ogłoszenia o konkursie wskazane zostały szczegółowe wymagania wobec nieruchomości, które mogą wziąć w nim udział. Nieruchomość taka musi się znajdować w granicach Polski i mieć nadany numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej. Ponadto nie może się znajdować się na obszarze objętym formami ochrony przyrody ani też w strefach oddziaływania hałasu, drgań, sieci elektromagnetycznych itd.

Kolejny wymóg to bezpośredni dostęp nieruchomości do drogi publicznej. Budynek musi też mieć przyłącze wodociągowe, elektroenergetyczne i internetowe.

Wśród warunków wskazano też elementy dotyczące samego projektu nieruchomości. Musi ona np. mieć dach płaski lub spadzisty o powierzchni nie mniejszej niż 70 m2 z wyłączeniem okien i włazów dachowych. Ponadto wymagane jest miejsce o powierzchni co najmniej 5 m2 w kształcie prostokąta, o krótszym boku co najmniej 1,5 m, które może być zlokalizowane wewnątrz lub na zewnętrz budynku. Budynek musi mieć także tradycyjne źródło ciepła zasilane energią elektryczną (z wyłączeniem pompy ciepła), gazem, olejem opałowym, węglem, drewnem lub biomasą bądź też być podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

REKLAMA

To tylko część określonych w ogłoszeniu wymagań. Więcej – w tym dotyczące liczby osób, które mogą użytkować budynek – można znaleźć na stronie ogłoszenia o konkursie. Tam również znajdują się dodatkowe informacje o naborze.
.

.

Wentylacja dla szkół i domów

W kolejnym konkursie NCBR szuka maksymalnie dwóch gmin dysponujących komunalnymi lokalami mieszkalnymi, w których zademonstrowane zostanie działanie systemów wentylacji. To przedsięwzięcie nazwane zostało „Wentylacja dla szkół i domów”. Także w tym wypadku do obowiązku wybranych podmiotów należeć będzie dbałość o powierzony system i jego udostępnianie w razie potrzeby.

Do udziału w konkursie będą też dopuszczone lokale mieszkalne, które obecnie są w remoncie, modernizacji lub budowie. Jednak prowadzone w nich prace modernizacyjne muszą być wykonane do końca listopada 2023 roku.

Zgłoszenia do tego konkursu przyjmowane są do 14 lipca godz. 12.00. Szczegółowe informacje o warunkach znajdują się na stronie organizatora.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

o! 6 kolesi będzie zadowolonych

A co z pożarem domu od akumulatorów? jakie NCBR da ubezpieczenie ?

pracownik lidla 06-07-2023 12:56

Po staremu, informacja dostępna w ostatniej chwili . Możesz pomarzyć, znowu kolesie dostaną szansę.

To nie jest oferta dla zwykłego obywatela który ma dom z lat 60 ,zmodernizowany własnym kosztem ,oraz który nie jest informatykiem ,chciałbym zgłosić ,spełniam co najmniej 90% wymagań ,ale w moim przypadku powinien podjechac doradca i pomóc mi wykonać wszyskie zalecenia z wniosku,ja sam jako inwalida nie ogarne tego,pozdrawiam

6-ciu kolesi z PiS -u…….

hrabia drakula 06-07-2023 20:49

A dlaczego nie 6 kolesi z PO SLD PSL co oni gorsi od PIS też potrafią kombinować

Znów w ostatniej chwili ludzie się dowiadują bo wybrańcy są już pewno ustaleni i zasłużeni partii-wałek za wałkiem, jak orban rozwalają UE od środka ale przez chwilę dają i ludzie przestają myśleć bo dla większości stada baranów liczy się tu i teraz a co będzie za 10-20 lat to może nie dożyje…

Za darmo… i już Januszom odpaliło zwoje chciwości

Jestem zainteresowany magazynem energii

Kolejny wałek NCBIR

A ja nawet za darmo tego badziewia nie chce,po prostu nie nie lubię pożarów.

a ja wolałbym jednak nie wiązać się z nieoczekiwanymi wizytami bliżej nieokreślonych podmiotów za przyjemność nieodpłatnego użytkowania opisanych systemów

Chcę spróbować jak to się sprawdza mam fotowoltanike 6 Kw

To do jutra czy 14 lipca?

Mam fotowoltaike, ogrzewanie gazem ale i pompa ciepła. Interesuje mnie magazyn energii.

Czytałem ten program i jest on inny niż w art. Po
1. Te 6 mieszkań musi być blisko siebie, im bliżej tym lepiej.
2. Mieszkania muszą być konunalne,
3. Domy z 6ma mieszkaniami mogą być prywatne

Za friko noże być dobre

Zapewne tych wybranych 6 domów do magazynów energii to dom Bielana i jego kolegów

To załapią się jak zwykle znajomi królika

Składanie wniosków przedłużono do 14 lipca, jest na oficjalnej stronie info.

Jak myślicie komu zainstalują?To jest retoryczne pytanie.

Jestem zainteresowany

Kluczowe jest „Zgloszenua mozna skladac do jutra” . Czyli zainstaluja osoby poinformowane w, blisko przyblizone do koryta PiS

Czuję że ta energia jest do mojego domu

Jestem przeciw wszelkim dotacjom i dopłatom w tym kraju. To „produkcja” wszelkich pasożytów. Jeśli się coś robi to powinno to wynikać z rachunku ekonomicznego. Teraz wszyscy się składają na wybrańców {kolesi}.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA