Wzrosną limity zużycia energii. Kto zapłaci mniej za prąd? 

Wzrosną limity zużycia energii. Kto zapłaci mniej za prąd? 
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Wprowadza ona m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach.

W 2022 roku przyjęto przepisy, które pozwoliły zamrozić ceny energii elektrycznej dla wybranych grup odbiorców końcowych w 2023 roku na poziomie z roku wcześniejszego, ale do pewnych limitów. Limity te określono następująco:

  • dla gospodarstw domowych – 2000 kWh rocznie,
  • dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami – 2600 kWh,
  • dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 3000 kWh,
  • dla rolników – 3000 kWh.

Po przekroczeniu limitów obowiązuje maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za 1000 kWh. W przypadku samorządów, a także podmiotów świadczących usługi użyteczności publicznej oraz firm z sektora MŚP cena maksymalna została ustalona na 785 zł za 1000 kWh.

REKLAMA

Limity i cena prądu w 2024

Zgodnie z przyjętymi przez rząd rozwiązaniami na kolejny rok limit zużycia energii elektrycznej wzrośnie następująco:

  • dla gospodarstw domowych – z 2000 do 3000 kWh,
  • dla rodzin z osobami z niepełnosprawnościami – do 3600 kWh,
  • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 4000 kWh,
  • dla rolników – do 4000 kWh.

Rząd zapewnia, że odnotowany w ubiegłym roku wzrost cen energii i paliw był i jest spowodowany „nałożeniem się szeregu niesprzyjających okoliczności, które wynikają przede wszystkim z gazowego szantażu Gazpromu oraz inwazji Rosji na Ukrainę”.

Na bieżąco reagujemy na sytuację na rynku i w miarę możliwości staramy się sprawić, by każdy z elementów życia gospodarczego był w jak najmniejszym stopniu dotknięty skutkami toczącej się wojny energetycznej. Dlatego po pół roku funkcjonowania mechanizmu ograniczającego wysokość cen energii elektrycznej przeanalizowaliśmy go i widzimy, że stanowi on realne wsparcie dla polskich rodzin – wyjaśnia Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

Limity zużycia energii
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Niższa cena dla samorządów i MŚP

Jak poinformowała minister Anna Moskwa, projektowane przepisy zakładają ponadto, że od 1 października 2023 roku podmioty wrażliwe, samorządy oraz sektor MŚP będą objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną. Będzie to 693 zł za 1000 kWh, czyli tyle, ile obecnie w przypadku gospodarstw domowych.

REKLAMA

Szefowa MKiŚ przypomina, że rząd nadal zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi benefitami.

Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku. Oszczędzanie i efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej pozwala nie tylko na obniżenie rachunków, ale także ochronę środowiska – mówi Anna Moskwa.

Spółki węglowe dorzucą się do obniżki cen prądu

Dodatkowo rząd chce, aby duże spółki węglowe podzieliły się nadmiarowymi zyskami i częściowo sfinansowały obniżkę cen prądu dla obywateli. Nadmiarowe dochody takich podmiotów zostały określone w projekcie ustawy jako dochody, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat.  Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc.

Środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej trafi teraz do prac w Sejmie. Kolejne plenarne posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 27-28 lipca.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.