REKLAMA
 
REKLAMA

Litwini stworzyli mapę energetyczną. Pomoże inwestorom

Litwini stworzyli mapę energetyczną. Pomoże inwestorom
fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

Informacje dotyczące potencjału i możliwości rozwoju OZE na Litwie zostały zgromadzone w jednym miejscu. Przygotowana mapa ma pomóc w podejmowaniu decyzji lokalnym władzom, mieszkańcom i firmom.

Litewskie Ministerstwo Energetyki poinformowało o utworzeniu tzw. Mapy Możliwości Energetyki Odnawialnej. Przygotowała ją Litewska Agencja Energetyczna we współpracy z ministerstwem, centralnym rejestrem przedsiębiorstw, operatorem systemu przesyłowego Litgrid, operatorem sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz Wojskowym Centrum Kartograficznym Litewskich Sił Zbrojnych.

Mapa ma wesprzeć władze lokalne, firmy i mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących instalowania urządzeń OZE i budowy elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne.

REKLAMA

Co można znaleźć na mapie

Jak podaje ministerstwo, Mapa Możliwości Energetyki Odnawialnej pokazuje wszystkie informacje potrzebne władzom publicznym i firmom do opracowania projektu OZE. Jednocześnie zaznacza, że ma ona charakter wyłącznie informacyjny.

Na mapie można zobaczyć np. miejsca obszarów chronionych, obiekty dziedzictwa kulturowego, najcenniejsze obszary krajobrazowe i panoramiczne punkty widokowe, w których budowa elektrowni OZE może być ograniczona lub zabroniona. Ponadto pokazuje ona, na których terenach projektowanie i budowa elektrowni wiatrowych (wysokich konstrukcji) są zabronione lub muszą być skonsultowane z siłami zbrojnymi państwa.

REKLAMA

Litewska Agencja Energetyczna uwzględniła także informacje na temat sieci przesyłowej i dystrybucyjnej energii elektrycznej, takie jak dostępna przepustowość linii i podstacji transformatorowych.

Zamieszczane na mapie informacje mają być systematycznie aktualizowane.

Rozwój OZE na Litwie

Litewskie Ministerstwo Energetyki wskazuje, że w ostatnich kilku latach tempo budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych na Litwie wzrosło kilkakrotnie. W 2020 roku kraj ten miał 540 MW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i 164 MW w fotowoltaice. Natomiast w kwietniu 2022 roku było to już odpowiednio 1133 MW (2,1 razy więcej) w wietrze i 752 MW (4,6 razy więcej) w PV. Litwa zamierza utrzymać tę dynamikę rozwoju OZE na swoim terenie.

Poza elektrowniami wiatrowymi na lądzie i fotowoltaiką na Litwie ma być rozwijana morska energetyka wiatrowa. Niedawno tamtejsze Ministerstwo Energetyki informowało o wyłonieniu zwycięzcy pierwszej aukcji dla offshore. Jednocześnie wygraną aukcją pochwaliła się litewska grupa energetyczna Ignitis. Ofertę złożyła we współpracy z Ocean Winds. Więcej na ten temat w artykule: Powstanie pierwsza morska farma wiatrowa na litewskiej części Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

dlaczego u nas nie ma czegoś takiego ogólnodostępnego tylko jakieś płatne syfy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA