REKLAMA
 
REKLAMA

Powstanie pierwsza morska farma wiatrowa na litewskiej części Bałtyku

Powstanie pierwsza morska farma wiatrowa na litewskiej części Bałtyku
Rachel Cooper/Unsplash

W pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej na Litwie został wyłoniony zwycięzca. To oznacza, że na litewskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego powstanie farma wiatrowa o mocy 700 MW. A to dopiero początek rozwoju offshore w tym kraju.

Litewskie Ministerstwo Energetyki poinformowało, że udało się wyłonić zwycięzcę aukcji dla offshore, nie ujawniło jednak, kto nim jest. Oficjalnie ma to być ogłoszone po zakończeniu procedur związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego.

O wygranej w aukcji poinformowała już natomiast litewska grupa energetyczna Ignitis, która złożyła ofertę we współpracy z firmą Ocean Winds stanowiącą joint venture pomiędzy portugalskim EDPR i francuską grupą Engie. Ignitis podał nawet wartość opłaty, którą zaoferował w aukcji. Miała ona wynieść 20 mln euro.

REKLAMA

Rozstrzygnięcie aukcji nastąpiło w poniedziałek. Dainius Kreivys, minister energetyki Litwy, jako sukces podkreślił fakt, że udało się przekonać potencjalnych inwestorów do konkurowania nie o wsparcie państwa i dotacje na realizację ogromnego projektu offshore, ale do uczestnictwa w modelu wyboru najkorzystniejszej oferty finansowej.

W miarę jak koszty finansowania zewnętrznego kapitału i ceny sprzętu wzrosły, a ceny energii elektrycznej prawie wróciły do ​​poziomu sprzed kryzysu, sytuacja dla rozwoju energetyki odnawialnej stała się mniej atrakcyjna. Mimo to udało nam się przekonać deweloperów do inwestowania na Litwie – uważam to za duży sukces – powiedział minister.

Na początek 700 MW

Instalacja wiatrowa budowana w ramach pierwszego etapu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej u naszych wschodnich sąsiadów ma osiągnąć moc 700 MW. Farma wiatrowa ma powstać w odległości około 30-36 km od wybrzeży Litwy i powinna zająć obszar około 120 km2.

Ignitis liczy, że farmę wiatrową uda się wybudować do 2030 roku i że będzie ona produkować rocznie około 3 TWh energii elektrycznej. Taka wartość stanowi około 1/4 obecnego zapotrzebowania na energię na Litwie.

REKLAMA

Energia z morskiej farmy wiatrowej Ignitis i Ocean Winds nie zostanie objęta rządowym systemem wsparcia i będzie rozliczana na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Docelowo Litwa planuje do 2030 roku wybudować na Bałtyku dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,4 GW. Wyprodukowałyby one energię w ilości odpowiadającej połowie obecnego zużycia w tym kraju.

Kolejne plany sięgają roku 2050 i zakładają 4,5 GW mocy zainstalowanej w offshore do tego czasu. Litewski rząd pracuje właśnie nad nową Narodową Strategią Niezależności Energetycznej, która ma wyznaczyć takie cele.

Ignitis chce zwiększyć swój portfel instalacji OZE do 2030 roku z obecnego poziomu 1,2 GW do 4,5 GW.

Dwóch chętnych na offshore

Pierwsza aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej na Litwie zamknięta została 29 maja br. – do tego czasu inwestorzy mogli zgłaszać chęć udziału. Według informacji podawanych wówczas przez litewską Krajową Radę Regulacji Energetyki (VERT) w ramach aukcji wpłynęły dwie oferty, jednak nazw inwestorów oficjalnie nie podano.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wegloterrorysta 12-07-2023 10:16

Nieeeeee

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA