REKLAMA
 
REKLAMA

Gigant energetyczny z zyskiem 1,8 mld dolarów

Gigant energetyczny z zyskiem 1,8 mld dolarów
fot. Equinor

Norweski koncern energetyczny Equinor, który jest bardzo aktywny na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, opublikował dane finansowe za ostatni kwartał. W tym czasie zanotował zysk netto na poziomie 1,83 mld dolarów.

Equinor jest największym operatorem instalacji wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Norwegii. Inwestuje także w odnawialne źródła energii, sukcesywnie zwiększając znaczenie czystej energii w swoim biznesie.

Według danych za drugi kwartał br. należące do spółki instalacje OZE wygenerowały w tym czasie 345 GWh energii elektrycznej. W analogicznym okresie rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 325 GWh. Jak zaznacza Equinor, wzrost wynikał głównie z produkcji z pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen oraz nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

REKLAMA

Przy uwzględnieniu generacji z gazu w Wielkiej Brytanii całkowity wolumen produkcji energii w grupie Equinor wyniósł 947 GWh.

Miliardowe zyski

W drugim kwartale tego roku Equinor osiągnął skorygowany zysk na poziomie 7,54 mld dolarów (2,25 mld dolarów po opodatkowaniu). Jak informuje, jest to wynik niższy od zanotowanego w analogicznym okresie rok wcześniej, głównie ze względu na niższe ceny m.in. gazu.

Zysk netto norweskiej grupy w miesiącach kwiecień–czerwiec 2023 wyniósł 1,83 mld dolarów.

REKLAMA

Equinor w polskim offshore

Obecność norweskiego koncernu paliwowego w Polsce wiąże się z dużymi inwestycjami w morskiej energetyce wiatrowej. Od 2018 roku Equinor bierze udział w przygotowaniu projektów morskich farm wiatrowych (MFW) w ramach pierwszej fazy rozwoju offshore. Współpracuje w tym zakresie z Polenergią jako udziałowiec (50 proc.) w spółkach joint venture. Obecnie uczestniczy w przygotowaniu dwóch projektów morskich farm wiatrowych: Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

W ubiegłym roku Equinor informował, że stara się o nowe pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku w kolejnym etapie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju. Więcej na ten temat w artykule: Equinor chce jeszcze więcej inwestować w Polsce.

Duże inwestycje fotowoltaiczne

Norwegowie rozwijają w naszym kraju także duże inwestycje fotowoltaiczne. W ubiegłym miesiącu uruchomili jedną z największych w Polsce farm fotowoltaicznych w Polsce. Farma fotowoltaiczna w Zagórzycy w województwie pomorskim to druga instalacja fotowoltaiczna Equinoru w naszym kraju. Jej moc wynosi 60 MW.

Wcześniej projekt farmy fotowoltaicznej w Zagórzycy rozwijał deweloper odnawialnych źródeł energii Wento, którego w 2021 roku Equinor przejął wraz z portfelem projektów o całkowitej mocy 1,6 GW.

Pierwszą elektrownią fotowoltaiczną norweskiej spółki w Polsce jest PV Stępień. To instalacja o mocy 58 MW działająca w gminie Braniewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Uruchomiona została w październiku zeszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA