Na Warmii powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Na Warmii powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce
Equinor

Norweska grupa Equinor oddała do użytku swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce, która należy jednocześnie do największych tego typu obiektów w naszym kraju.

Equinor poinformował o sfinalizowaniu projektu o nazwie PV Stępień, w ramach którego powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 58 MW.

Inwestycja jest zlokalizowana w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim. Farma fotowoltaiczna zajmuje około 65 hektarów i składa się z ponad 100 tys. paneli fotowoltaicznych, które mają wytwarzać w skali roku około 61 GWh energii elektrycznej. To równowartość rocznego zużycia energii przez około 31 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Największe farmy PV w Polsce

Farma fotowoltaiczna PV Stępień jest obecnie czwartym największym obiektem tego rodzaju w Polsce po inwestycjach zrealizowanych w Zwartowie na Pomorzu (Respect Energy, Goldbeck Solar, moc 204 MW), w Brudzewie w województwie wielkopolskim (ZE PAK, 70 MW) i w lubuskiej gminie Witnica – mieszcząca się tam farma fotowoltaiczna o mocy 64 MW została zrealizowana przez dewelopera BayWa i obecnie należy do Alternus Energy Group.

 

Przejęcie projektu

Projekt PV Stępień był wcześniej rozwijany przez przejętego półtora roku temu przez Norwegów dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Wento, który posiadał wówczas portfel projektów o mocy 1,6 GW.

REKLAMA

Od tego czasu Equinor rozpoczął budowę w Polsce trzech elektrowni PV o łącznej mocy 171 MW – w tym elektrowni PV Stępień. Dwie pozostałe farmy fotowoltaiczne mają być gotowe w latach 2023–2024. Pierwsza jest realizowana w pobliżu miejscowości Zagórzyca w województwie pomorskim, a druga powstaje w Lipinie w województwie wielkopolskim. Norwegowie chcą sprzedawać energię z tych farm fotowoltaicznych na podstawie umów PPA.

Inwestycje na polskim morzu

Oprócz budowy farm fotowoltaicznych Equinor jest zaangażowany w Polsce w realizację trzech projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3 GW w ramach joint venture 50/50 z Polenergią.

Dla dwóch projektów – MFM Bałtyk II i MFW Bałtyk III, których łączna mocy wyniesie 1440 MW – Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję o przyznaniu kontraktów różnicowych, które pozwolą na zabezpieczenie przychodów ze sprzedaży energii na okres 20 lat.

Trzeci z projektów Equinor i Polenergii – MFW Bałtyk I o docelowej mocy 1540 MW – jest na wcześniejszym etapie rozwoju.

Projekty poza Europą 

Poza Polską norweska grupa energetyczna oddała do użytku elektrownie fotowoltaiczne na razie tylko w Brazylii. Equinor ma 43,5 proc. udziałów w uruchomionej cztery lata temu elektrowni PV o mocy 162 MW. Pozostałe udziały należą do wywodzącego się również z Norwegii dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Scatec Solar.

Niedawno Norwegowie rozpoczęli budowę kolejnej ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w Brazylii. Jej docelowa moc wyniesie 531 MW. Equinor ma w tym projekcie 33 proc. udziałów. Pozostałe należą do Scatec Solar i firmy Hydro Rein.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.