PGE wydało na inwestycje ponad 6,5 mld zł

PGE wydało na inwestycje ponad 6,5 mld zł
Wojciech Dąbrowski. Fot. Newseria

Opublikowane przez PGE Polską Grupę Energetyczną wyniki finansowe za III kwartał 2023 r. pokazują, że tylko w okresie lipiec–wrzesień br. spółka wydała w sumie około 2,7 mld zł m.in. na kablowanie sieci dystrybucyjnych, budowę nowych źródeł nisko- i zeroemisyjnych w ciepłownictwie oraz przygotowanie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. – W tej chwili najważniejsze dla grupy jest wydzielenie z niej aktywów węglowych, bo to zapewni możliwość pozyskania nowych środków na inwestycje – mówi Wojciech Dąbrowski.

Energetyczny gigant opublikował właśnie swoje wyniki finansowe i operacyjne za III kwartał 2023 roku. Z raportu wynika, że zysk netto dla akcjonariuszy spółki dominującej wyniósł w tym okresie 953 mln zł wobec 654 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o 46 proc. r/r. Raportowany zysk EBITDA sięgnął prawie 2,5 mld zł (wobec 1,9 mld zł zysku rok wcześniej, wzrost o 28 proc. r/r), a powtarzalny zysk EBITDA – 2,45 mld zł (wobec 2,33 mld zł zysku poprzednio, wzrost o 5 proc. r/r). Skonsolidowane przychody wyniosły 21,51 mld zł (wzrost o 11 proc. r/r).

Tym, co zwraca uwagę, są jednak rekordowe jak dotąd inwestycje – po raz pierwszy w historii grupy w III kwartale br. PGE zainwestowała 2,7 mld zł, czyli więcej, niż wyniósł jej zysk EBITDA.

REKLAMA

Za nami rekordowe inwestycje, konsekwentnie realizujemy nasz plan transformacji polskiej energetyki i osiągnięcia neutralności klimatycznej, tak jak to sobie założyliśmy. Firma jest w tej chwili rozpędzona, jeśli chodzi o nowe inwestycje. Dla przyszłości Polaków jest to szalenie ważne, aby energetyka się rozwijała i była w polskich rękach – mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej nakłady inwestycyjne wzrosły o 700 mln zł. Natomiast od początku tego roku łącznie sięgnęły już 6,6 mld zł.

Inwestycje w sieci i ciepłownictwo

Najważniejsze inwestycje grupy to obszar dystrybucji, czyli inwestycje w kablowanie sieci – mówi prezes PGE. – Przenieśliśmy pod ziemię ponad 1000 km sieci energetycznych po to, żeby w sposób niezawodny dostarczać energię energetyczną, a także przyczynić się do rozwoju energetyki prosumenckiej, bo poprzez modernizację sieci możemy przyłączać nowych klientów.

REKLAMA

Na obszarze działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km, z czego 115 tys. km stanowią linie średniego napięcia (SN). Spółka dostarcza nimi energię do ponad 5,5 mln odbiorców. Od 4 lat prowadzi też strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania sieci średniego napięcia i do 2028 r. schowa pod ziemię co najmniej 30 proc. istniejących linii, co oznacza, że w ciągu najbliższych 3 lat zamierza skablować łącznie około 9 tys. km sieci. Dzięki temu ryzyko awarii i uszkodzeń spowodowanych działaniem warunków atmosferycznych zostanie ograniczone do minimum, ponieważ gwałtowne wichury, intensywne opady śniegu czy ulewne deszcze są w tej chwili najczęstszą przyczyną nieplanowanych wyłączeń.

Za nami także ogromne inwestycje w transformację ciepłownictwa. Właściwie we wszystkich naszych lokalizacjach w całej Polsce konsekwentnie realizujemy program transformacji ciepłownictwa, odchodząc od paliw kopalnych na rzecz gazu jako paliwa przejściowego, a docelowo OZE – mówi Wojciech Dąbrowski.

Należąca do grupy spółka PGE Energia Ciepła poinformowała niedawno, że obecnie prowadzi 9 projektów inwestycyjnych związanych z budową nowych źródeł nisko- i zeroemisyjnych w ciepłownictwie. Natomiast w fazie przygotowania do realizacji jest kolejnych 15 projektów kogeneracyjnych oraz ciepłowniczych wykorzystujących paliwa gazowe, w tym m.in. w Gdańsku i Krakowie. W sumie PGE Energia Ciepła przeznaczy na te projekty inwestycyjne ponad 7,7 mld zł. Do 2030 r. ciepło we wszystkich należących do spółki elektrociepłowniach będzie już produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

Energetyka odnawialna

Kolejny obszar inwestycji to oczywiście energetyka odnawialna, głównie offshore. Tutaj za kilka tygodni mamy zamiar podjąć decyzję ostateczną o rozpoczęciu budowy – mówi prezes PGE. – Mamy w tej chwili zakontraktowanych właściwie wszystkich dostawców i usługodawców do tego przedsięwzięcia i najdalej w II kwartale przyszłego roku rozpoczniemy budowę offshore’u na Bałtyku.

Grupa PGE jest jednym z największych inwestorów offshore na Bałtyku. We współpracy z duńską spółką Ørsted realizuje projekt MFW Baltica o łącznej mocy około 2,5 GW. Dla zobrazowania – to połowa mocy zainstalowanej w największej elektrowni konwencjonalnej w Europie, czyli Elektrowni Bełchatów, która pokrywa w tej chwili około 20 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Uruchomienie obu etapów MFW Baltica jest planowane najpóźniej do 2030 r., a energia z tych farm zasili w energię blisko 4 mln polskich gospodarstw domowych. Pod koniec października br. Grupa PGE i Ørsted podpisały już ostatnią z umów na dostawy kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykającą tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.

– Wydaliśmy w tym roku na inwestycje 6,6 mld zł, czyli o blisko 75 proc. więcej rok do roku. To są rekordowe wydatki, aby w przyszłości Polacy czuli się bezpiecznie, mieli energię w akceptowalnej cenie i niezawodność dostaw – podkreśla Wojciech Dąbrowski. – W tej chwili najważniejsze dla grupy jest wydzielenie z niej aktywów węglowych, bo to zapewni możliwość pozyskania nowych środków na inwestycje, oraz dalsze inwestowanie w dystrybucję, odnawialne źródła energii i transformację polskiego ciepłownictwa.

Newseria