REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy dostarczą część fundamentów dla projektu Baltica 2

Niemcy dostarczą część fundamentów dla projektu Baltica 2
fot. Timur Garifov/Unsplash

Spółki PGE i Orsted podpisały ostatnią umowę dotyczącą dostaw kluczowych komponentów dla projektu Baltica 2 w jego części offshore. Zakontraktowani dotychczas dostawcy deklarują chęć współpracy z polskimi poddostawcami.

Baltica to morska farma wiatrowa (MFW) powstająca na polskim Bałtyku. Projekt ten rozwijają wspólnie PGE i Orsted. Firmy właśnie sfinalizowały kontrakty na dostawy niezbędnych elementów dla części offshore projektu. Ostatnia umowa zamyka tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.

W wyniku przetargu wyłoniony został dostawca fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów MFW Baltica. Zwycięzcą jest niemiecka firma Steelwind Nordenham, konstruktor turbin wiatrowych. Specjalizuje się zwłaszcza w produkcji monopali, czyli takiego rodzaju fundamentu, jaki będzie stosowany przy realizacji MFW Baltica 2.

REKLAMA

– Proces przetargowy na wszystkie kluczowe komponenty dla Baltica 2 odbył się w 2022 r. i na początku 2023 r., czyli w czasie bezprecedensowych wyzwań makroekonomicznych wynikających z wojny w Ukrainie, problemów z łańcuchem dostaw, wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych. Pomimo tych ogromnych wyzwań udało nam się sfinalizować wszystkie kontrakty na kluczowe komponenty na poziomie Tier 1 w części offshore – powiedziała Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland.

Ponad 100 turbin na Bałtyku

Łącznie MFW Baltica 2 składać się będzie ze 107 turbin wiatrowych, instalacja obejmie też cztery morskie stacje transformatorowe. Steelwind w ramach podpisanego kontraktu dostarczy 34 fundamenty – monopale. Ich produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2025 r.

Wcześniej PGE i Orsted podpisały z konsorcjum Navantia-Windar kontrakt na dostawę 77 monopali dla turbin i morskich stacji transformatorowych. Te firmy mają zacząć produkcję fundamentów dla Baltica 2 w 2024 r.

REKLAMA

– Mamy już zakontraktowane wszystkie kluczowe komponenty dla części morskiej Baltica 2. Rozstrzygnięte przetargi i podpisane umowy najlepiej pokazują zaawansowanie przygotowania projektu. Inwestycja ta o mocy zainstalowanej 1,5 GW to największy w historii Polski projekt energetyczny oparty na odnawialnych źródłach energii, a mówimy tylko o pierwszym etapie. Morska farma wiatrowa Baltica o mocy 2,5 GW będzie gotowa jeszcze w tej dekadzie – zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Zakontraktowane komponenty dla Baltica 2 - grafika
Źródło: PGE

Fabryka wież w Szczecinie

Niezależnie od realizacji zamówienia dla Baltica 2 firma Windar zamierza zbudować fabrykę wież w Szczecinie. Ta inwestycja ma być gotowa w 2026 r. Jak wskazuje PGE, projekty morskich farm wiatrowych w najbliższych dekadach wygenerują w Polsce tysiące miejsc pracy i stworzą nowe możliwości rozwoju różnym gałęziom polskiego przemysłu.

– Bardzo cieszy nas również fakt, że zakontraktowani już dostawcy deklarują chęć współpracy z polskimi poddostawcami, co wyraźnie wybrzmiało podczas Dnia Dostawców zorganizowanego wspólnie z PGE na początku października. To ważny impuls do kreowania nowych przemysłów w naszym kraju – podkreśliła Agata Staniewska.

Zakończenie budowy etapu Baltica 2 planowane jest do końca 2027 r. W tej części inwestycji moc zainstalowana osiągnie około 1,5 GW. Z kolei etap Baltica 3, o mocy około 1 GW, ma być gotowy do końca 2029 r. Łącznie MFW Baltica ma generować rocznie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA