REKLAMA
 
REKLAMA

Ogromne finansowanie dla PGE na projekt Baltica

Ogromne finansowanie dla PGE na projekt Baltica
Orsted

Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zatwierdziła wsparcie finansowe dla inwestycji PGE na polskim Bałtyku. Morska farma wiatrowa budowana jest we współpracy z duńską firmą Orsted.

Projekt morskiej farmy wiatrowej (MFW) Baltica uzyskał wstępną decyzję kredytową EBI. Łączny pakiet finansowania wynieść ma 1,4 mld euro.

Inwestycja Baltica realizowana jest w paru etapach. Jak informuje PGE, dla każdego z nich – tj. Baltica 2 i Baltica 3 – EBI przewiduje po jednej transzy do uruchomienia w formule Project Finance w wysokości 350 mln euro; do tego przewidziano także po jednej transzy do uruchomienia na podstawie gwarancji instytucji finansowych, banków lub agencji kredytów eksportowych.

REKLAMA

Uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego to znaczący krok dla finansowania budowy największej morskiej farmy na Bałtyku – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak zaznaczyła prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI: – Dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnienie się od paliw kopalnych są kluczowymi zadaniami dla Polski i dla Unii Europejskiej i morskie farmy wiatrowe Baltica są bardzo ważnym projektem realizującym te cele.  

Projekt Baltica

MFW Baltica to projekt realizowany przez PGE i Orsted. Łączna moc zainstalowana tej farmy wiatrowej wyniesie około 2,5 GW. Etap Baltica 2 – o mocy 1,5 GW – ma być oddany do użytku w roku 2027. Natomiast Baltica 3 (1 GW) ma zostać uruchomiona do końca bieżącej dekady.

REKLAMA

Niedawno inwestorzy informowali o podpisaniu umów na dostawę kabli i fundamentów dla projektu Baltica 2. Umowy zostały zawarte z konsorcjum hiszpańskich firm Navantia-Windar oraz chińską spółką Orient Cable (NBO). W pierwszym kwartale br. wybrana została firma pełniąca funkcję inspektora nadzoru w zakresie prac technicznych oraz dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska (HSE).

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Baltica 2+3 wydana została jesienią ubiegłego roku. Z kolei decyzję środowiskową dla samej farmy wiatrowej inwestorzy uzyskali w styczniu 2020 roku. Projekt ma wydane pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW) oraz ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Podpisane zostały również umowy dotyczące przyłączenia instalacji do sieci przesyłowej. Projekt Baltica uzyskał prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Finansowanie EBI

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ostatniej dekadzie przeznaczyła prawie 100 mld euro na finansowanie unijnego sektora energetycznego. W 2022 roku bank podpisał wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 20,8 mld euro na projekty w zakresie efektywności energetycznej, OZE, energii elektrycznej i magazynowania w UE.

W lipcu br. zarząd EBI zwiększył pulę środków na projekty z obszaru czystej energii, żeby wesprzeć główny cel REPowerEU, tj. uniezależnienie Europy od importu rosyjskich paliw kopalnych. W ciągu najbliższych 5 lat EBI przeznaczy na ten cel 45 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA