REKLAMA
 
REKLAMA

Miliard złotych na pomoc dla branż energochłonnych. Rusza nabór

Miliard złotych na pomoc dla branż energochłonnych. Rusza nabór
fot. Patrick Hendry/Unsplash

Dziś startuje nabór wniosków dla firm działających w branżach, które szczególnie odczuły wzrost cen energii. Ministerstwo rozwoju zapowiada, że wypłata pierwszych środków nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia tej edycji programu. 

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), z pomocy w ramach drugiej odsłony rządowego programu obejmującego koszty poniesione w roku 2023 będą mogły skorzystać wszystkie firmy z sektorów wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. Wnioski przyjmowane są od 1 lutego 2024 r. godz. 12, a budżet programu wynosi 1 mld zł.

– Nasze wsparcie jest nadal potrzebne. Firmy cały czas odczuwają skutki wzrostu cen energii, jaka miała miejsce w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Dotyczy to szczególnie dużych przedsiębiorstw, które działają w energochłonnych sektorach gospodarki, takich jak np.: górnictwo, produkcja szkła, ceramiki czy cementu – mówi minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. – To firmy, które mają duży wpływ na polską gospodarkę, poza tym są często znaczącymi pracodawcami w swoich regionach. Musimy pomóc im utrzymać produkcję i stabilność funkcjonowania.

REKLAMA

Nabór prowadzony będzie do 15 lutego br. Wnioski o pomoc można składać elektronicznie na stronie Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW).

– Zależy nam na tym, żeby pomoc dotarła do firm jak najszybciej. Wypłata nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia naboru – zapowiada Waldemar Sługocki, wiceszef MRiT.

Dla kogo pomoc?

O pomoc mogą się starać wszystkie firmy energochłonne, które przeważającą działalność prowadzą w sekcji B lub C Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Za energochłonne uznane zostaną te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3 proc. wartości produkcji sprzedanej.

REKLAMA

W ramach pierwszego naboru z programu na rok 2023, rozstrzygniętego w grudniu, przedsiębiorcy mogli wnioskować o pomoc w jednym z dwóch wariantów: pomoc podstawową na koszty poniesione w pierwszym półroczu i pomoc zwiększoną. W obecnym naborze mogą skorzystać wyłącznie z pomocy podstawowej i uwzględniać koszty poniesione w drugim półroczu 2023 r.

Kwota pomocy podstawowej wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczonych łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.

Jakie dokumenty są wymagane?

Jak wskazuje w ogłoszeniu MRiT, do wniosku o pomoc trzeba będzie dołączyć:

  • zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków i składek;
  • pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy (jeśli dotyczy);
  • zestawienie dowodów księgowych potwierdzających koszty zgłoszone we wniosku;
  • sprawozdanie beneficjenta przedstawiające założenia, dowody i obliczenia kosztów zakupu gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz spełnienia warunków programu;
  • raport niezależnego biegłego rewidenta z wykonania usługi atestacyjnej w zakresie oceny ww. sprawozdania;
  • informację o otrzymaniu przez wnioskodawcę i podmioty powiązane pomocy publicznej na podstawie sekcji 2.4 wytycznych Komisji Europejskiej „TCTF” albo „TCF” (np. program „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”) lub sekcji 2.1 „TCTF” albo „TCF”;
  • informację o otrzymaniu na te same koszty kwalifikowane pomocy publicznej de minimis lub opartej na tymczasowych ramach w kontekście COVID-19.

Program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA