Bilionowe inwestycje w czystą energię w 2023. Potrzeba dużo więcej

Bilionowe inwestycje w czystą energię w 2023. Potrzeba dużo więcej
Enel

Firma analityczna BloombergNEF odnotowała kolejny rekord rocznych wydatków na transformację energetyczną. Choć największy jednostkowy udział w tym wyniku mają Chiny, to łączne nakłady Unii Europejskiej, USA i Wielkiej Brytanii były wyższe niż inwestycje chińskie. To zmiana względem roku wcześniejszego. 

Jak podaje BloombergNEF (BNEF) w najnowszym raporcie „Energy Transition Investment Trends 2024”, bezpośrednie inwestycje w czystą energię w 2023 r. osiągnęły wartość 1,77 bln dolarów w skali globalnej. To oznacza wzrost o 17 proc. względem roku wcześniejszego. Do tego dochodzi 135 mld dolarów wydanych w całym łańcuchu dostaw.

Jak odnotowuje BNEF, ten nowy rekord pokazuje, że transformacja energetyczna jest odporna na zawirowania geopolityczne, wysokie stopy procentowe i inflację. Wśród inwestycji napędzających wzrost agencja wymienia odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, wodór i wychwytywanie dwutlenku węgla.

REKLAMA

Liderem inwestycji w 2023 r. pozostały Chiny. Zainwestowały one w rozwój czystych technologii 676 mld dolarów, czyli 38 proc. globalnej sumy. Jak jednak odnotowuje BloombergNEF, Unia Europejska, USA i Wielka Brytania łącznie poniosły w 2023 r. więcej nakładów (718 mld dolarów) niż Państwo Środka i jest to zmiana względem roku 2022.

Transport wyprzedził źródła odnawialne

Według raportu BloombergNEF obecnie najwięcej wydatków na transformację energetyczną pochłania sektor transportu. Nakłady wzrosły tu w 2023 r. o 36 proc. rok do roku i wyniosły 634 mld dolarów. Kwota ta obejmuje wydatki na samochody elektryczne, autobusy, pojazdy dwu- i trzykołowe oraz pojazdy użytkowe, a także powiązaną infrastrukturę.

Elektryfikacja transportu wyprzedziła sektor energii odnawialnej. Jednak i w tym obszarze zanotowany został wzrost o 8 proc. względem roku wcześniejszego. Łączne nakłady w 2023 r. wyniosły 623 mld dolarów. W kwocie tej mieszczą się m.in. inwestycje w budowę elektrowni wiatrowych, słonecznych i geotermalnych oraz zakładów produkcji biopaliw.

Trzecie miejsce pod względem wysokości wydatków na zieloną transformację zajęły inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Wydatki na ten cel pochłonęły globalnie 310 mld dolarów. Jak podkreśla BNEF, ten obszar jest krytyczny dla transformacji i inwestycje w sieci będą musiały w nadchodzących latach wzrosnąć.

Ubiegły rok przyniósł nowe rekordy globalnych inwestycji w energię odnawialną. Silny wzrost w Stanach Zjednoczonych i Europie wpłynął na globalny wzrost, nawet gdy największy na świecie rynek energii odnawialnej, Chiny, spowolnił, odnotowując 11-proc. spadek. Pomimo roku trudnych wyzwań udało się zamknąć finansowo rekordową liczbę morskich elektrowni wiatrowych – komentuje Meredith Annex, szefowa BNEF ds. czystej energii i współautorka raportu.

W Stanach Zjednoczonych inwestycje w 2023 r. wzrosły o 22 proc. rok do roku – do 303 mld dolarów. Ma to być skutek ustawy o redukcji inflacji (IRA).

REKLAMA

Raport BNEF podkreślą rosnącą rolę technologii będących na mniej zaawansowanym etapie rozwoju. Wśród nich wymienia wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) oraz magazynowanie energii. Inwestycje w technologie związane z odnawialnym wodorem w 2023 r. wzrosły trzykrotnie względem roku wcześniejszego, te dotyczące wychwytywania i składowania CO2 wzrosły prawie dwukrotnie, a sektor magazynowania energii zanotował wzrost o 76 proc.

 

wykres pokazujący globalne inwestycje w transformację energetyczną według sektorów
Globalne inwestycje w transformację energetyczną według sektorów (w mld dolarów). Źródło: BNEF

Potrzeba sporo więcej

BloombergNEF w swoim raporcie podkreśla, że obecny poziom inwestycji w czyste technologie nie jest wystarczający, żeby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do połowy stulecia. Wylicza, że musiałyby one wynosić średnio 4,8 bln dolarów rocznie w latach 2024-2030, aby była szansa na realizację tego scenariusza zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r.

Nasz raport pokazuje, jak szybko rosną możliwości związane z czystą energią, a jednocześnie jak daleko jesteśmy od celu. Wydatki na inwestycje w transformację energetyczną wzrosły w ubiegłym roku o 17 proc., ale muszą wzrosnąć o ponad 170 proc., jeśli chcemy osiągnąć zerowy poziom netto w nadchodzących latach. Tylko zdecydowane działania ze strony decydentów politycznych mogą odblokować taką skokową zmianę tempa – twierdzi Albert Cheung, zastępca dyrektora generalnego BNEF.

W opracowaniu zwrócono też uwagę na inwestycje w globalny łańcuch dostaw na rzecz czystej energii, w tym w fabryki sprzętu i produkcję metali akumulatorowych. Inwestycje te osiągnęły w 2023 r. rekordowy poziom 135 mld dolarów, podczas gdy trzy lata wcześniej (w 2020 r.) było to 46 mld dolarów. Według szacunków BNEF – bazujących na już ogłoszonych planach inwestycyjnych – wartość ta do 2025 r. wzrośnie do 259 mld dolarów.

Pokaźne inwestycje w łańcuch dostaw powinny nadal obniżać ceny sprzętu w większości sektorów, co jest dobrą wiadomością dla transformacji energetycznej. Jednak wynikająca z tego nadpodaż zwiastuje erę obniżonych marż dla producentów energii słonecznej i akumulatorów – ostrzega Antoine Vagneur-Jones, dyrektor ds. handlu i łańcuchów dostaw w BNEF.

W raporcie BNEF zwrócono też uwagę na poziom pozyskiwania kapitału na technologie klimatyczne. Firmy koncentrujące się na klimacie i transformacji energetycznej miały pozyskać w ubiegłym roku 84 mld dolarów, podczas gdy w roku 2022 było to 127 mld dolarów, a w 2021 – 168 mld dolarów. Jako przyczynę spadku agencja wskazuje głównie rosnące stopy procentowe. Największą obniżkę finansowania zanotowały firmy z sektora czystego transportu – z 47 mld dolarów pozyskanych w 2022 r. do zaledwie 18 mld dolarów w 2023 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.