Amerykanie przegłosowali projekt ustawy o ochronie klimatu

Amerykanie przegłosowali projekt ustawy o ochronie klimatu
Parker/Pixabay

Amerykański senat przegłosował projekt ustawy wartej 430 mld dolarów, regulującej masowe inwestycje wspierające ochronę klimatu. Jest to kluczowy punkt agendy prezydenta Joe Bidena. Ustawa ma podwoić inwestycje w energię wiatrową i w fotowoltaikę do 321 mld dolarów w 2030 roku.

Ustawa, która ma regulować główne elementy strategii politycznej prezydenta USA dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatycznym (a także obniżenia rosnących cen energii oraz kosztów leków dla osób starszych), jest znana jako ustawa o redukcji inflacji (IRA).

Przez Partię Demokratyczną USA regulacja ta jest przedstawiana jako kluczowe narzędzie do kontroli walki z inflacją – największa bolączką Amerykanów w 2022 roku.

REKLAMA

W kierunku czystej energii

Ustawa o ochronie klimatu ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i przestawienie konsumentów na zieloną energię. Finansowanie zmian dotyczących klimatu i czystej energii może obniżyć krajowe emisje gazów cieplarnianych o 37–41 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 2003 roku.

Zdaniem lidera Demokratów Chucka Schumera IRA zawiera „najodważniejszy pakiet dotyczący czystej energii w historii Ameryki”. Jak jednak zaznacza agencja Reutera, projekt ustawy, który jest wynikiem trudnych negocjacji, stanowi tylko niewielką częścić tego, co prezydent Biden chciał osiągnąć w sprawie klimatu i spraw społecznych.

Więcej inwestycji i mocy

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton we współpracy z ekspertami z Dartmouth College, Evolved Energy Research i Carbon Impact Consulting opublikowali zestaw narzędzi do szybkiej oceny i analizy polityki energetycznej („The Climate and Energy Impacts of the Inflation Reduction Act of 2022”, REPEAT), który przedstawia skutki, jakie może przynieść wdrożenie IRA.

REKLAMA

Ich zdaniem ustawa podwoi inwestycje w energetykę wiatrową i fotowoltaikę do 321 mld dolarów w 2030 roku – w porównaniu z 177 mld dolarów ujętymi w obecnej polityce amerykańskiego rządu.

Według REPEAT nowe przepisy mogą spowodować rekordowy wzrost mocy uzyskiwanej rocznie z inwestycji wiatrowych na skalę przemysłową (w 2020 roku było to 15 GW) – średnio do 39 GW rocznie w latach 2025–2026. W przypadku energii słonecznej wzrost ten może wynieść 49 GW rocznie, co oznacza, że byłby ponad pięciokrotnie wyższy niż tempo wzrostu w 2020 roku.

Mniejsze wydatki na energię

Jak oszacowano w REPEAT, amerykańska ustawa może obniżyć roczne wydatki na energię w USA o co najmniej 4 proc. w 2030 roku, co może przynieść prawie 50 mld dolarów rocznie oszczędności dla gospodarstw domowych, firm i przemysłu.

Naukowcy zauważają w swojej analizie, że nowa regulacja przyniesie też dodatkowe oszczędności dzięki temu, że będzie miała wpływ na ceny ropy naftowej i gazu ziemnego poprzez zmniejszenie zużycia tych surowców.  To dodatkowo obniży koszty energii w USA.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.