REKLAMA
 
REKLAMA

Enspirion dostarczył system cyfrowej łączności dla farm fotowoltaicznych

Enspirion dostarczył system cyfrowej łączności dla farm fotowoltaicznych
Enspiron

Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wdraża system cyfrowej łączności TETRA u duńskiego dewelopera farm fotowoltaicznych, który intensywnie rozwija w Polsce projekty fotowoltaiczne. 

Wdrożenie systemu TETRA dla Better Energy zapewni łączność w bieżącej komunikacji i sytuacjach kryzysowych związanych z bezpieczeństwem energetycznym. W ramach umowy Enspirion przeanalizował potrzeby i opracował indywidualny plan podłączenia tej usługi z zachowaniem wymagań wdrażania kodeksów sieciowych NCER (ang. Network Code on Emergency and Restoration).

System TETRA może być wykorzystywany przez Better Energy zarówno na potrzeby zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zapewni komunikację głosową pomiędzy służbami sprawującymi bezpośredni nadzór nad jednostką wytwórczą, a także z właściwym operatorem systemu dystrybucyjnego.

REKLAMA

36 godzin zasilania

Enspirion przeanalizował wszystkie lokalizacje, w których niezbędne jest działanie usługi, uwzględniając uwarunkowania geograficzne i możliwość wystąpienia zakłóceń radiowych. Następnie zainstalował i skonfigurował radiotelefony TETRA oraz opracował odpowiedni sposób zasilania zarówno samych urządzeń końcowych, jak i infrastruktury systemu.

System wyposażono w redundantne zasilanie i podtrzymanie zasilania do minimum 36 godzin; radiotelefony podpięto pod układ UPS, który może podtrzymać zasilanie przez co najmniej 2 godziny. W systemie cyfrowej łączności TETRA istnieje także możliwość rejestracji rozmów – wymagana przez NCER – która pozwala na monitorowanie i analizę działań. Ma się to przyczynić do efektywnego zarządzania sytuacjami kryzysowymi i zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz infrastrukturze o znaczeniu krytycznym.

Jak podkreśla Mirosław Dawidczyk, członek zarządu Enspirion, wdrożenie usługi łączności krytycznej na potrzeby kodeksów sieciowych w firmie zwiększy zdolność operacyjną w stanach zagrożenia, przy zaniku zasilania i potrzebie odbudowy systemu.

REKLAMA

– Centrum Operacyjne Klienta będzie miało niezawodną łączność głosową z własną infrastrukturą, jak i w codziennych pracach służb technicznych Better Energy – operujących na terenie działania naszej usługi – mówi Mirosław Dawidczyk.

Infrastruktura Better Energy została dołączona do istniejącej sieci TETRA, która spełnia wymogi kodeksów sieciowych NCER zarówno pod względem podtrzymania zasilania, jak i nadmiarowych dróg transmisyjnych. Tym samym farmy fotowoltaiczne dewelopera w Postominie i Polanowie zyskały dodatkową i bezpieczną drogę komunikacji.

Jakub Garbacz, Operations Engineer w Better Energy, przyznał, że po udanej implementacji systemu TETRA na dwóch farmach fotowoltaicznych firma rozważa kolejne wdrożenia.

Dyrektywa UE NCER

Rozporządzenie (UE) 2017/2196 z dnia 24 listopada 2017 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych (NCER) ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy oraz gwarancję niezawodnej, skutecznej i szybkiej odbudowy wzajemnie połączonych systemów przesyłowych. W praktyce oznacza to, że duże jednostki wytwórcze będące nowymi modułami wytwarzania energii typu C i D, mają obowiązek dostosowania systemów łączności głosowej do minimalnych wymogów zawartych w rozporządzeniu. NCER określa m.in. standardy dla systemów łączności radiowej wykorzystywanych w nagłych zdarzeniach i sytuacjach kryzysowych.

Enspirion Sp. z o.o. to spółka zależna grupy Energa z Grupy Orlen. Świadczy usługę łączności dyspozytorskiej w cyfrowym standardzie TETRA, który przeznaczony jest m.in. dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, a także sprawdza się w energetyce. Enspirion świadczy także usługi DSR (usługa redukcji zapotrzebowania na moc) dla przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA