REKLAMA
 
REKLAMA

Oszczędzanie energii z DSR. Ile można zarobić?

Oszczędzanie energii z DSR. Ile można zarobić?
Fot. Pixabay - NoName_13

Enspirion świadczy usługę DSR (Demand Side Response) dla przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. Pozwala ona zarabiać na gotowości do obniżania zużycia energii elektrycznej lub rzeczywistym obniżaniu zużycia.

Usługa DSR polega na czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE).

Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie nawet za samą gotowość do obniżenia zużycia. Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, szacuje, że czteroletni kontrakt może przynieść przychody w wysokości 1 mln zł za 1 MW redukcji. Enspirion obsługuje w zakresie DSR już ponad 500 firm, a ich liczba szybko rośnie. W zeszłym roku z usług tego agregatora korzystało ich o połowę mniej. Jednocześnie Enspirion zanotował przyrost zagregowanej mocy w portfelu o około 80 MW.

REKLAMA

Dla kogo DSR?

Korzystanie z usługi DSR jest możliwe w przypadku podmiotów, które mogą przesunąć pobór energii na inne pory dnia lub zredukować zużycie, wyłączając wybrane urządzenia. Zawarcie umowy jest możliwe także wtedy, gdy odbiorca dysponuje zasilaniem awaryjnym, np. z agregatów prądotwórczych lub magazynów energii.

REKLAMA

Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego wynagrodzenie otrzymują za samą gotowość do czasowej redukcji poboru energii z sieci nawet w przypadku braku tzw. okresów przywołania. Zachętą są atrakcyjne stawki, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły.

Jak przebiega realizacja usługi DSR?

Do obowiązków uczestnika programu DSR należy gotowość do przeprowadzenia redukcji w godzinach 7.00–22.00 w dni robocze. Informację o konieczności ograniczenia poboru energii podmiot otrzymuje minimum osiem godzin przed godziną redukcji, a czas trwania ograniczenia wynosi zazwyczaj zaledwie godzinę.

W trakcie trwania umowy klienci otrzymują również dostęp do platformy z wizualizacją danych własnego poboru energii w czasie rzeczywistym. Pozwala to optymalizować koszty m.in. dzięki unikaniu przekroczeń mocy lub wypłaszczaniu profilu poboru energii, co obniża opłatę mocową. Eksperci Enspiriona doradzają też w kwestiach efektywności energetycznej, co ma pomagać w obniżeniu bieżących rachunków. Klienci, którzy podpiszą umowę DSR, otrzymują godło „Wspieramy bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA