REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy uruchomili w Polsce kolejną farmę fotowoltaiczną

Duńczycy uruchomili w Polsce kolejną farmę fotowoltaiczną
Fot. Better Energy

W naszym kraju powstała kolejna farma fotowoltaiczna Better Energy. To pierwsza tego typu inwestycja duńskiego dewelopera w południowej Polsce.

Wywodzący się z Danii deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy uruchomił swoją najnowszą farmę fotowoltaiczną o mocy 28 MW w Krapkowicach w województwie opolskim.

Jest to piąta wielkoskalowa farma fotowoltaiczną Better Energy w naszym kraju. W ubiegłym roku spółka przyłączyła do sieci farmy fotowoltaiczne Nidzica oraz Helenowo, każda o mocy 74 MW.

REKLAMA

Wcześniej spółka wybudowała na północy Polski elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 30 MW w miejscowościach Polanów i Postomino. Obie farmy będą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby Faerch Group. Zawarta umowa PPA przewiduje 10-letnie dostawy zielonej energii.

Better Energy rusza na południe

Wraz z uruchomieniem farmy fotowoltaicznej Krapkowice całkowita moc przyłączonych do sieci farm fotowoltaicznych Better Energy w naszym kraju wzrosła do 236 MW. Po przyłączeniu do sieci piątej wielkoskalowej instalacji w Polsce Better Energy planuje kolejne projekty ze szczególnym uwzględnieniem południowej części kraju.

REKLAMA

Za Better Energy udany i intensywny okres, czego ostatnim przykładem jest przyłączenie do sieci farmy fotowoltaicznej w Krapkowicach. Poszerzamy naszą działalność na południu Polski, oferując zieloną energię dla podmiotów, które chcą zadbać o redukcję śladu węglowego. Cieszę się, że dzięki płaconym przez nas lokalnym podatkom farma fotowoltaiczna przyczyni się do rozwoju Krapkowic i szybszego przestawienia polskiej gospodarki na zielone tory – powiedział Łukasz Witkowski, dyrektor zarządzający Better Energy w Polsce.

Polska w czołówce

Według ostatnich danych Agencji Rynku Energii na koniec listopada 2023 r. całkowita moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła 16 367,7 MW, podczas gdy na koniec wcześniejszego miesiąca było to 16 005,3 MW. W listopadzie przybyło zatem 362,4 MW mocy.

W ujęciu rok do roku na koniec listopada 2023 r. przyrost mocy fotowoltaiki w Polsce wyniósł 4584,8 MW (+38,9 proc.). Stawia to nasz kraj w europejskiej czołówce pod względem tempa rozwoju fotowoltaiki.

Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się dostawców energii słonecznej w Europie Północnej. Całkowity portfel farm fotowoltaicznych spółki na etapie rozwoju przekroczył 13 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jakim prawem ???

Bo Polakom się nie opłaci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA