
Zielone partnerstwo miast europejskich
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
{więcej}Zlokalizowana na Karaibach wyspa Necker Island, która należy do brytyjskiego przedsiębiorcy i miliardera Richarda Bransona, właściciela grupy Virgin, będzie w 3/4 zasilana energią ze źródeł odnawialnych.
{więcej}Rozwój energetyki jądrowej, wprowadzenie mechanizmów rynku mocy, inwestycje w nowe moce oparte na gwarancjach kontraktów różnicowych, a także dominująca rola węgla z mniejszym udziałem OZE jako technologii za drogiej dla polskiego odbiorcy – to pomysły na rozwój polskiej energetyki według Wojciecha Hanna,...
{więcej}Przedstawiciele Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zwrócili się do Komisji Europejskiej o niezaostrzanie norm emisyjnych w istniejących elektrowniach konwencjonalnych. Według prognoz Komitetu, nowe regulacje w latach 2015-2019 mogą kosztować polski sektor energetyczny nawet 21 mld zł.
{więcej}Jak informuje PAP, uczestnicy poniedziałkowej debaty „Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł” omawiają skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej do 2030 roku.
{więcej}Inwestorzy planujący realizację projektów, których głównym celem jest ograniczenie emisji CO2 mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel z funduszy norweskich. Do wykorzystania jest 53 mln zł.
{więcej}Blisko półtora miliona mieszkańców Polski zostało odciętych od dostaw energii elektrycznej w czasie przechodzenia przez Polskę orkanu Ksawery. Kolejne 80 tys. podczas styczniowego załamania pogody. Wcale nie musiało tak być, ale rząd nie ułatwia inwestycji...
{więcej}W rozmowie z „Parkietem” prezes grupy Tauron, Dariusz Lubera zapowiada dalsze inwestycje w OZE oraz energetykę jądrową, zastrzegając jednocześnie, że nadal podstawowym paliwem stosowanym przez grupę będzie węgiel.
{więcej}Jak informuje PAP, Komitet Stały Rady Ministrów przyjął, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. KS pozytywnie rekomendował przyjęcie go przez rząd.
{więcej}W wywiadzie dla „Bloomberg Businessweek” wiceprezes General Electric John Rice mówi o potrzebie regulacji prawnych wspierających OZE. Jego zdaniem kluczowa jest jasność wokół państwowych regulacji, które pobudzą konkretne formy inwestowania.
{więcej}Niemcy, którzy odchodzą od energetyki jądrowej na rzecz energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, coraz bardziej zaczynają odczuwać brak odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na przesył energii z farm wiatrowych z Północy na Południe. Bawaria blokuje jednak rozbudowę linii energetycznych.
{więcej}Parlament Europejski na wczorajszym posiedzeniu opowiedział się za szybka ścieżką wdrożenia backloadingu. Oznacza to, że jego wprowadzenie będzie możliwe jeszcze w pierwszym kwartale 2014 roku.
{więcej}Wspieranie i rozwijanie energetyki odnawialnej może przynieść lepsze efekty niż budowa w Polsce elektrowni atomowej – powiedział Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy i poseł na Sejm RP podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Płocku, który odbył się 3 lutego.
{więcej}Unia Europejska zrobiła pierwszy krok w kierunku sprzężenia rynku energii (market coupling) wprowadzając rozwiązania prawne dotyczące zharmonizowanego systemu obrotu elektrycznością w 15 krajach i tworząc najważniejszy system IT.
{więcej}Poniżej zamieszczamy komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej do protokołu rozbieżności ministerstw w kwestii sposobu wynagradzania prosumentów za energię oddawaną do sieci, wg przepisów najnowszej wersji projektu ustawy o OZE v. 6.2 z dn. 04/02/2016.